По-високи с 10-20% изкупни цени на тютюна тази година прогнозират производители и търговци. Кампанията в Североизточна България започва в началото на ноември при висока конкуренция от страна на фирмите заради по-ниските добиви в резултат на сушата, информира БНР.
По-ниски добиви, по-добро качество и по-високи изкупни цени на тютюна тази есен са основните характеристики на предстоящата изкупна кампания. Качеството на тютюните занапред ще е определящо при исканията за по-високи цени, категоpичен е председателят на Асоциацията на тютюнопроизводителите Цветан Филев. Той обясни:
"Не само, че тази година сушата унищожи реколтата и няма да има големи количества и предвид на това, че по-качествен е тютюнът тази година, очакваме лек ръст нагоре в цените. Тютюнът сам си определя цената. В това отношение работим като асоциация с апела към нашите тютюнопроизводители да обърнат внимание на качеството, съответно ще получат максимални цени".
На този етап търговските фирми не се наемат да обявят цени, тъй като конкуренцията на пазара и възможностите на всяка една фирма са определящи в това отношение. Въпреки очакваните по-ниски добиви тази година търговците нямат притеснения за недостиг на тютюн е категорична Красимира Недева, прокурист на голяма българска търговска фирма, изкупуваща от региона около 2000 тона тютюн годишно.
Междувременно министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов се срещна с еврокомисаря по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали в Брюксел, където постави въпроса за производството на ориенталски тютюни в България.
Комисарят е уверил министъра, че във връзка с подготвяната промяна на директивата за тютюневите изделия, тя по никакъв начин няма да засегне влагането на ориенталски тютюни в цигарите, което да доведе до ограничаването на тяхното производство в страните от ЕС. Подобна забрана би се отразила най-вече на България, отчитат от МЗХ.