От днес преместването на разплащателни сметки е улеснено

02.11.2009 | 09:56
по статията работи:
От услугата ще могат да се възползват само физически лица. За преместването на сметката няма да е дължима такса
От днес преместването на разплащателни сметки е улеснено

От днес разплащателните сметки могат да се преместват от една банка в друга само чрез подаване на едно заявление. Това е записано в междубанково за прехвърляне на разплащателните сметки на физическите лица, което влезе в сила от началото на месеца.

Клиентът ще може да смени финансовата институция, която извършва платежните услуги, само с подаване на заявление в новата банка. След това задължение на новата банка е да уреди прехвърлянето на сметките от старата банка, както и да информира дружествата, към които се извършват плащания, за направената промяна. За преместването на сметката няма да е дължима такса.

Според споразумението единствено физическите лица ще могат да се възползват от улеснената процедура. Тя обаче ще е валидна само за сметки, върху които не е заложен запор и чрез които не се изплащат кредити към определена банка, както и върху такива, върху земанията по които има учредени залози.

Към споразумението са се присъединили 25 от членовете на Асоциацията на банките в България. Сред финансовите институции, които са отказали да се включат, са Българската банка за развитие, ING Bank - клон София и "БНП Париба" - клон София. Причина за отказа им е фактът, че изключително малък брой разплащателни сметки на физически лица се водят при тях.

От началото на месеца в сила е и Законът за платежните услуги и платежните системи. С него се въведоха пет категории доставчици на платежни услуги, които се подчиняват на единна правна рамка и изисквания към дейността им. Това са - банки, дружества за електронни пари, платежни институции, Европейска централна банка, националните централни банки на държавите-членки и лица, които имат право да предоставят пощенски парични преводи съгласно Закона за пощенските услуги.

Според закона за извършване на налични парични преводи разполагаемият начален капитал при получаване на лиценза трябва да бъде минимум 40 хил. лв. При осъществяване на платежни операции, при които съгласието на платеца е дадено посредством телекомуникационно, цифрово или информационно устройство и плащането е извършено от оператора на съответната система, капиталът ще е най-малко 100 хил. лв. За извършване на всички останали платежни услуги изискуемият начален капитал е 250 хил. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...