От средата на следващата година се очаква битовите потребители да преминат от регулирания към свободния пазар на електроенергия. Това каза енергийният министър Теменужка Петкова, която участва в кръгла маса на тема „Механизмите за осигуряване на капацитет като част от бъдещия пазарен модел в България“.
Според Петкова процесът няма да доведе до поскъпване на тока за бита.
„Пълната либерализация не е еднократен акт, това е процес, който още продължи между 3 и 5 години. Всички евентуални рискове трябва да бъдат минимализирани и съответно покрити по най-добрия начин. Работим за това в новия регулаторен период, определена част от регулираната цена всъщност да бъде формирана на пазарен принцип. Преди да се предприемат стъпките за пълна либерализация, задължително условие е да се предвидят мерките за защита на уязвимите потребители“.
Като една от мерките за продължаване на работата на въглищните централи страната ни иска за използва така наречения механизъм за капацитет. Това е призната от Европейската комисия мярка за осигуряване на сигурността на доставките на ток. Според енергийния министър Теменужка Петкова най-добрият за нас вариант е пазарен модел на механизма за капацитет:
"Този капацитет ще трябва да се предлага на пазара, за да има ликвидност на пазара, за да има конкуренция и за да не води това до дефицит на енергия. Защото вие знаете, че когато има дефицит на енергия, тогава и цените вървят нагоре. Това, с което тези централи, които ще осигуряват капацитет, ще се явят на пазара, ще бъдат единствено и само разходите за горивната компонента и разходите за емисии, ако те плащат такива".