От началото на следващата година се очаква да заработи независим орган за контрол на фискалната ни политика - така наречения фискален съвет към Народното събрание (НС). Това съобщиха на семинар експерти от Министерство на финансите (МФ), цитирани от БТА.
Директорът на дирекция "Икономическа и финансова политика" в МФ Маринела Петрова посочи, че причината за създаването на подобен орган е продиктувана от членството ни в Европейския съюз (ЕС) и провежданата политика за ограничаване на бюджетните дефицити. Макар, че Европейската комисия (ЕК) също следи критериите за дълг и дефицит, фискалният съвет ще бъде националният независим орган за допълнителен контрол, каза Петрова.
Според европейската директива относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки на ЕС всяка страна трябва да има независими макроикономически прогнози за бюджетно планиране и наблюдение на спазването на националните фискални правила от независими органи, ползващи се с функционална автономност спрямо бюджетните органи на държавата, обясни в лекцията си Соня Димитрова, експерт в МФ.
Разпоредбите на директивата трябва да се въведат в националните законодателства до 31 декември 2013 г. и в отговор на това изискване МФ е изработило проект на Закон за фискален съвет, одобрен от МС на 20 ноември и внесен за разглеждане в НС. Според проектозакона фискалният съвет трябва да заработи от 1 януари, ще има пет члена, избирани от НС за срок от шест години до два последователни мандата.
Членовете на съвета ще се предлагат и гласуват от народните представители, като избранниците трябва да бъдат лица с високи нравствени качества, е записано в законопроекта. Експертите на МФ обясниха по време на семинара, че са прегледали варианти за независими органи за контрол на фиска в различните страни членки на ЕС и няма "най-добра практика" в тази област.