Снимка: Wordpress.com
27 май 2009 е денят, в който тази година спираме да работим за държавата и започваме да работим за себе си. Данъкоплатците в България работят почти 5 месеца през 2009, за да си платят данъците и да
напълнят държавния бюджет. Едва 7 месеца работят за себе си, съобщават от Института за пазарна икономика.
Най-малко дни сме работили за държавата през 2002 г., когато Денят на свободата от правителството е настъпил още на 18 май.
Графика: Институт за пазарна икономика
Методологията за пресмятането на тази символична дата е следната - гражданите изработват средно 201 млн. лв. на календарен ден, измерено чрез очаквания БВП за 2009 г. Следователно, през 2009 г. са необходими точно 147 дни, за да се изработят предвидените 29.55 млрд. лв. приходи в бюджета (без да броим помощите и субсидиите, които получаваме от ЕС). За сравнение, миналата година сме работили 3 дни по-малко, за да попълним хазната.
Денят на свободата от данъци отговаря на следния въпрос: „Каква е цената, която плащат гражданите, за държавата?" Този ден е своеобразен показател за ролята на държавата и степента на преразпределението в икономиката. Колкото по-късно в годината настъпва този ден, толкова по-голям е размерът на държавата и съответно - облагането на бизнеса и гражданите в страната.
Въпреки намалението на някои преки данъци през последните години, размерът на държавата в България е все още прекалено висок - 40.2% от БВП на страната за 2009 се предвижда да бъде взета от гражданите и бизнеса като данъци, такси и осигуровки и преразпределена от държавата чрез бюджета. Това означава, че управляващите се разпореждат средно с 40% от нашите доходи.
Графика: Институт за пазарна икономика
Държавата не ни облага само чрез директни данъци и такси - като данък печалба, подоходен данък или такса смет. По-голямата част от приходите в бюджета идват от социални осигуровки и данъци върху потреблението (ДДС, акцизи, мита). 20% от цената на всяка стока и услуга, която купуваме, отива в държавната хазна като ДДС, а при акцизните стоки този процент дори е по-висок.
Денят на свободата от правителството се отбелязва в редица страни по света. Ако използваме същата методология, от развитите държави, членки на ОИСР, най-рано този ден настъпва в Южна Корея - на 23 април, което отговаря на преразпределение в икономиката в размер на 31% от БВП. Следват Австралия - на 30 април, Швейцария - 1 май, Словакия - 10 май, Япония - 12 май, Ирландия - 19 май. Това означава, че в тези икономики относително по-малка част от доходите на данъкоплатците се изземва от държавата, отчитат още от Института за пазарна икономика.