Трима кандидати подадоха оферти за участие в откритата от Министерството на държавната администрация и административната реформа и Министерството на здравеопазването процедура за избор на изпълнител за изграждане на Национален електронен здравен портал и внедряване на личен електронен здравен запис за 40 хиляди служители от държавната администрация. Това са консорциум “Информационни технологии в здравеопазването”, “О БЕ ЕС – БЕ ГЕ” АД и консорциум “Българско електронно здравно досие – фаза 1”. Това съобщава пресцентъра на ведомството.
След разглеждане на подадените от участниците оферти комисията, назначена да проведе процедурата, отстрани от участие "О БЕ ЕС - БЕ ГЕ" АД и консорциум "Българско електронно здравно досие - фаза 1" поради непълнота и неизрядност на част от изискуемите документи. До втората фаза от оценяването - отварянето на ценовото предложение - беше допуснат консорциум "Информационни технологии в здравеопазването".
Днес при отваряне на ценовата оферта стана ясно, че предложена от консорциума цена за изграждане на Национален електронен здравен портал е 1 200 000 лв. без ДДС.
Съгласно приетата през декември 2006 г. Стратегия за внедряване на електронното здравеопазване в България главните оперативни цели, които трябва да се изпълнят, са:
- ориентиране на системата на здравеопазването към крайния потребител
- предоставяне на по-пълна информация на здравните специалисти
- възможност за ефективна комуникация между тях
- изграждане на интеграционна информационна среда
Сред мерките в Стратегията е създаването на личен електронен здравен запис, който представлява съвкупност от електронна здравна информация за пациента и полаганите за него здравни грижи до момента. Предвижда се първоначално системата да обхване 40 хиляди държавни служители.
Изграждането на електронното правителство в България е сред основните приоритети на МДААР. С решение на Министерския съвет е приета Националната рамка за оперативна съвместимост, на чиято база се осъществява интеграцията на дейностите на отделните ведомства, които участват в изграждането на електронното правителство.
Като част от e-Health инициативите на Европейския съюз се предвижда изграждането на интегрирани централни електронни здравни портали в държавите членки на съюза. В този контекст стартира и изграждането на български Национален електронен здравен портал, който да дава възможност за централизиран достъп до здравните услуги чрез интеграционната система на електронното правителство (ИСЕП). Неговата основна функция е да предостави техническа инфраструктура за реализация на централизиран портал на електронното правителство и платформа за предоставяне на интегрирани електронни услуги.
За да се изпълнят основните цели на националната стратегия, беше сключен Меморандум за сътрудничество между МДААР, МЗ и НЗОК. Въз основа на този документ институциите обявиха съвместно настоящата процедура.