Енергийният борд ще направи сравнителен анализ на състоянието, инвестициите и възвращаемостта на основните енергийни предприятия у нас. Подробно ще бъдат разгледани договорите на НЕК с двете американски централи – ТЕЦ „AES Марица Изток 1“ и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. Това става ясно от направената днес презентация на енергийния министър Васил Щонов по време на първото заседание на Енергийния борд.
Според министъра високите инвестиции водят до икономически непоносими цени за потребителите.
„Основна задача пред енергийния борд е стабилизиране на енергетиката, както и гарантиране предвидимостта в сектора. Работата на борда трябва да бъде ефективна, да наричаме проблемите с истинските
им имена и да обсъждаме дори и нетрадиционните решения“, подчерта Щонов. Предложението на неговото ведомство е следващото заседание на борда да се състои на 15 септември. Освен договорите с
ТЕЦ-овете ще бъде направен икономически анализ и на присъединените към момента ВЕИ централи, както и доколко ефективни са когенерациите у нас. За целта ще бъдат събрани данни от централите и от
електроразпределителните предприятия, обясняват от МИЕ.
По отношение на управлението на държавните предприятия ще бъде направена оценка на загубите от липсата на мениджърски потенциал. Впоследствие ще бъдат направени и промени в управата на държавните дружества там, където е необходимо.
За в бъдеще към Енергийния борд ще бъде съставен и оперативен съвет, на който да се изготвят предложенията и дневния ред на заседанията.
Всички заинтересовани страни - ДКЕВР, производители на електроенергия, асоциации трябва да постигнат консенсус, за да се подобри състоянието на сектора, е обяснил днес министър Щонов по време на заседанието. „Проблемите няма да бъдат решени единствено чрез увеличение на цената на тока“, е обяснил ток. Според него повишаването на цената на НЕК следва да бъде съобразена с ефекта върху обществения интерес. През първото полугодие на 2014 г. регулираният пазар губи 360 млн. лева.
Всички участници в Енергийния борд се обединиха около необходимостта да се представят обективни данни пред обществото и да се разчита на мнението на експертите в сектора.