От месец март в сила влезе Наредба 2, по която се промени начинът за взимане на проби на млеката, говорим основно за сурово краве мляко.
"Проблемът е не толкова в контрола, колкото в това, че много от колегите не са запознати и това създава опасност да не се изпълнят изискванията по наредбата, което означава последствията да бъдат в статут на неотговарящо мляко".
Това каза в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“ Рангел Матански, съпредседател на Националния съюз на говедовъдите.
"Фермерите трябва да представят месечно по две проби от млякото си в акредитирани лаборатории. Ако една от тези две проби не отговаря на изискванията, статусът на фермата става “Неотговарящо мляко“, което означава, че това мляко може да се обработи единствено и само в млечни продукти с период на зреене над 60 дни, което автоматично означава, че има опасност или млякото му да бъде неизкупено, или да бъде платено на по-ниска цена.
И двата случая водят до негативен ефект и до фалит на фермера. Голяма част от колегите не са запознати и не правят тези две проби, не изследват млякото в акредитирани лаборатории, което означава, че един ден те ще видят, че млякото им е неотговарящо, като този статус автоматично се актуализира на сайта на Агенцията по храните, където има качена една таблица. Там всеки може да си провери статуса.
Тази информация е публична и съответно това няма как да остане скрито. До преди десет дни в България имаше две лаборатории – в София и в Хасково, а вече е акредитирана и лаборатория в Пловдив. Преди два дни на семинара, който беше в Пловдив, първия семинар от няколко, които организираме Асоциацията на млекопреработвателите в България съвместно с Националния съюз на говедовъдите, беше съобщено, че и в Русе вече има акредитирана лаборатория.
Не вярвам, че ще има корупция, въпреки малкия брой на лабораториите. Въпросът е наистина нашите колеги говедовъди да бъдат информирани, че трябва да правят такъв контрол с две проби на месец в акредитирани лаборатории", посочи още той.