Пада забраната Сребърният фонд да се ползва преди 2018 година

28.08.2017 | 09:40
по статията работи: econ.bg
Това е записано в проектозакона за изменение на Закона за публичните финанси, предложен от Министерството на финансите
Пада забраната Сребърният фонд да се ползва преди 2018 година
Снимка: под лиценза на creative commons

Сребърният фонд, в който се съхраняват резервните пари за пенсии, да продължи да бъде обособена част от държавния бюджет, но оперирането със средствата от него да става по ред. определен със закон. Премахната е забраната той да се ползва преди 2018 г. Това е записано в проектозакона за изменение на Закона за публичните финанси, предложен от Министерството на финансите и който е обявен за обществено обсъждане.

Предвижда се българското правителство да синхронизира тригодишните си бюджетни прогнози и основните бюджетни показатели с тези на Европейската комисия, а при значителни разлики ведомството трябва да аргументира своите прогнози.

Според законодателните поправки, трябва да се фиксира годишен ръст на разходите, който не може да е по-голям от референтния растеж на брутния вътрешен продукт (БВП). Проектът предвижда също при отклонение да бъдат обявени срокове и стъпки за ежегодно намаляване на разходите, докато бъде коригирано отклонението.

Въвеждат се и нови изисквания при разработването на средносрочната бюджетна прогноза и на проекта за държавния бюджет. Освен това, макроикономическите прогнози и прогнозите за основни бюджетни показатели на държавата трябва да могат да се сравняват и с тези на други независими организации.

Когато банка е поставена под специален надзор или е с отнет лиценз, при падежа на ДЦК, обезпечени с наличности по сметки на бюджетни организации, особеният залог преминава върху вземанията на държавата от ценните книжа. Доходът и лихвите от тях се превеждат в специална сметка и се блокират в полза на Министерство на финансите.

Проектът предвижда всяко държавно ведомство или община да може да реализира финансови активи, както и да поема дълг и друго финансиране. С акт на Министерския съвет държавата ще може да поема управлението на активите на ведомства. Общинските бюджети трябва да имат нулево салдо на касова основа и също да намаляват разходите до постигане на нула.

Екипът на министър Владислав Горанов предлага още при неправомерно надплатени суми по европроекти бенефициентите, а не държавата да връщат разликата. Сегашният текст който забранява в течение на данъчната година да се променят данъчни и осигурителни ставки, се запазва, но от новия запис следва, че може свободно да се променя данъчната основа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...