Някои измерители на изнервеността на пазарите в Европа отбелязаха покачване до най-високата си стойност от февруари насам, когато борсите отбелязаха спад, предаде Financial Times. Причината за това е референдумът за напускане на Европейския съюз от страна на Великобритания, който ще се проведе на 23 юни, предаде Financial Times.
Индексът Vix, анализиран от Chicago Board Option Exchange и измерващ волатилността на борсовия индекс S&P 500, се покачи над дългосрочната си средна стойност от 20 пункта за пръв път от 4 месеца насам, след като в началото на месеца беше около 15 пункта. Същевременно индексът Vix за европейския Stoxx 50 се покачи до 35 пункта днес от 20 пункта преди две седмици.
Сред причините за рязкото покачване на индекса на волатилността са последните изследвания, според които процентът от гласоподавателите, които предпочитат страната им да напусне Европейския съюз, се покачи наскоро. „Vix напълно игнорираше Brexit”, посочи стратегът от Weeden Company Майкъл Първс. „Сега виждаме рязко покачване на индекса, тъй като пазарите най-накрая осъзнават възможността страната да напусне“, допълни още той.
Освен индексът Vix, други измерители на волатилността също бележат покачване през последните дни. Индикаторът за волатилността на британският паунд спрямо долара – или цената на застраховане срещу промени в стойността на паунда спрямо долара – се изстреля до 8-месечен връх. Самият индекс S&P 500 също отбеляза спад в понеделник, като това е третият му последователен ден на свиване, а доходността по бенчмарковите 10-годишни ДЦК се сви до негативна стойност във вторник.