Загубите от двата срива на Шахайската фондова борса по-рано през първата търговска седмица за годината, негативните ефекти от който се разпростряха и към пазарите на Стария континент, и в САЩ, надхвърлиха 2 трилиона долара, предаде Financial Times. Инвеститорите, притеснени от динамиката на фондовата боса в Китай, започнаха масово да разпродават ценни книжа и изтеглиха милиарди долари, припомня още изданието.
Според индексите Dow още след приключването на търговския ден в четвъртък загубите са достигнали повече от 2,3 трилиона долара. В САЩ индексът S&P 500 загуби пазарна капитализация в размер на 864 милиарда долара, след като започна търговията с най-слабите четири последователни дни в историята си. Тази стойност е по-висока от сбора на пазарните оценкит на IBM, Amazon, McDonald’s, Intel и Bank of America.
„Нарасналата чувствителност на китайските политики към рисковите активи е относително нов феномен“, коментира ръководителят на инвестиционното подразделение на UBS Wealth Management Марк Хейфеле, цитиран от Financial Times. Вече виждаме как днес дори и леките спадове на китайския юан може да доведе до големи последици за световните пазари, допълни още той.
Анализ на акциите на повече от 6000 световни компании е показал, че три пети от тях са изпаднали в мечешка територия, регистрирайки спад от 20%. Акциите на общо 5 372 компании са се свили с поне 10% от 52-седмичния си връх. Доверието на инвеститорите изчезна, докато Китай не успя да стабилизира сриващата се Шахайска фондова борса в петък.