Пак сме на дъното по индивидуално потребление в Европейския съюз

20.06.2022 | 17:35
по статията работи: econ.bg
Фактическото индивидуално потребление на човек от населението в България през 2021 г. е било с 37 процента по-ниско от средното за целия Европейски съюз, страната ни е била на последно място в ЕС и по показателя, който измерва брутния вътрешен продукт на
Пак сме на дъното по индивидуално потребление в Европейския съюз
Снимка: под лиценза на creative commons

Фактическото индивидуално потребление на човек от населението в България през 2021 г. е било с 37 процента по-ниско от средното за целия Европейски съюз (ЕС), информира Евростат. Страната ни е била на последно място в ЕС и по показателя, който измерва брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението.

Фактическото индивидуално потребление (AIC) на човек от населението измерва материалното благосъстояние на домакинствата, изразено в стандарт на покупателната способност (PPS). Това е индикатор, който цели да покаже какви са разликите в действителното потребление между отделните европейски страни. 

Фактическото индивидуално потребление на човек от населението през 2021 г. е варирало от 63 процента до 146 процента от средното ниво за ЕС. 

При девет страни от Евросъюза този показател е бил над средното равнище за ЕС. За Люксембург той е бил с 46 процента по-висок, а при Дания, Германия, Нидерландия, Белгия, Австрия, Швеция, Финландия и Франция - с 10 или повече процента. 

При пет страни от Европейския съюз фактическото индивидуално потребление на човек от населението през 2021 г. е било по-ниско с 25 процента или повече от средното за ЕС. При Хърватия, Латвия, Унгария и Словакия този показател варира между 27 и 30 процента под средното равнище. 

България е страната от Евросъюза, в която е отчетено най-ниското фактическо индивидуално потребление на човек от населението през 2021 г. – 37 процента под средното ниво за ЕС.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в Европейския съюз през 2021 г. е варирал между 277 процента от средното ниво за ЕС в Люксембург до 55 процента в България, отбелязва Евростат.

При девет страни от ЕС брутният вътрешен продукт на човек от населението е бил по-висок от средното равнище за Евросъюза. Това са Люксембург, Дания, Германия, Нидерландия, Австрия, Белгия, Швеция, Финландия и Франция.  

България е на последно място и по този показател, информира статистическата служба на Европейския съюз.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...