Пандемията, причинена от коронавируса, която разтърси света тази година, причинявайки огромни човешки загуби и икономически щети, има един положителен ефект - намаляване на замърсяването на въздуха.
В европейските страни намаляването на емисиите на азотен оксид и въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива са намалели с повече от десет процента между февруари и юли заради антикоронавирусни мерки.
Емисиите от авиацията са намалели дори наполовина.
Проучването е изготвено от експерти на Copernicus Atmospheric Monitoring (CAMS), които са използвали суперкомпютърния център на BSC за своите модели. Сравнявайки ситуацията от тази година с предходните години, то стига до заключението, че емисиите са намалели значително, особено през пролетните месеци по време на големия локдаун, най-вече в големите градове и индустриалните райони, както и че намаляването на пътните и авиационните емисии допринася най-много за спада.
През разглеждания период, от 21 февруари 2020 г. до 31 юли, емисиите от авиацията са намалели с 52%, а от автомобилния транспорт с 20 до 23%, но докато емисиите от въздухоплавателни средства са останали на сходни нива през цялото време, пътният трафик постепенно се увеличава.
В края на юли емисиите от автомобили бяха само със седем процента под нормата.
Като цяло изследователите са забелязали най-голямо подобрение в изхвърлянето на азотните оксиди в атмосферата, чиито емисии в Европа са спаднали с около 13% през първата половина на годината. Емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива са намалели с около десет процента. Най-значителното намаляване на замърсителите се е случило през пролетните месеци: през април например азотните оксиди са намалели с 34 процента, а CO2 с 27 процента.
До две трети от намаляването на емисиите е регистрирано големи европейски държави - Италия, Франция, Испания, Обединеното кралство и Германия. Най-доброто подобрение беше в качеството на въздуха в големите градове и агломерации.