Париж съкращава с милиарди евро помощите за наеми и настаняване

20.09.2017 | 17:55
по статията работи: econ.bg
Правителството на Франция обяви в сряда, че съкращава помощите за настаняване в жилища, от които се възползват около 10% от 65-милионното население
Париж съкращава с милиарди евро помощите за наеми и настаняване
Снимка: БГНЕС

Съкращаването на помощите за настаняване е една от трите най-непопулярни, но наложителни, реформи на публичните разходи, обявени от президента Еманюел Макрон.

Правителството на Франция обяви в сряда, че съкращава помощите за настаняване в жилища, от които се възползват около 10% от 65-милионното население. Освен това се обещава предоставяне на повече жилища на достъпни цени на най-нуждаещите се. Мерките са част от пакет, целящ намаляване на социалните и обществените разходи.

Реформата със сигурност ще е непопулярна сред избирателите, макар че бе обещано и съкращение на наемите с цел да не са толкова болезнени промените.

Мерките предвиждат намаляване на разходите за настаняване APL с 40 млрд. евро. С тях се доплаща на домакинствата, но не се решава проблемът с недостига на жилища. Френската държава подпомага настаняването чрез различни схеми и програми с около 30 млрд. евро всяка година.

Членове на администрацията казват, че APL, които струват само на финансовото министерство 18-19 млрд. евро годишно, всъщност са повишили наемите, тъй като собствениците на отдавани жилища вдигат цената заедно с увеличаването на бюджетните средства.

"Проблемът днес не е APL, а високите наеми. Ако намалите наемите, автоматично ще се свият и помощите", коментира в неделя Жулиен Денорманди, зам.-министър по въпросите на жилищното настаняване, цитиран от "Ройтерс". На пресконференция в сряда той потвърди, че от 1 октомври всяко домакинство ще получава с около 5 евро по-малко, но не обяви бъдещи съкращения от 50-60 евро месечно, за които писаха френски медии.

От октомври APL ще се изчислява на базата на реалния годишен доход на домакинството, а не на двегодишните данни. Само от тази промяна правителството разчита да спести поне 1 млрд. евро.

Този тип разходи са много големи, но недостигът на достъпни жилища е сериозен в много градове. В страната има около 4.5 милиона социални жилища, но едва 10% преминават към нови собственици всяка година. Причината е, че правилата позволяват на наемателите да останат, независимо че финансовото им състояние се е подобрило и те вече не са крайно нуждаещи се. Нуждите на семейства вече ще се оценяват на всеки 6 години, обяви днес Денорманди.

Той представи и данъчни облекчения за собствениците на терени, готови да продават в райони, където има голямо търсене на социални жилища. Освен това се облекчават и строителни регулации, за което бизнесът отдавна настоява.

Реформата е само една от промените, които предизвикват недоволство към президента Еманюел Макрон. Опитите му да модернизира Франция се посрещат с недоволство и то ще се засили с обявяването на Кодекса на труда, социалното осигуряване и пенсионната система.

В понеделник бе публикувано социологическо проучване на Odoxa, според което над половината от французите смятат, че 39-годишният бивш инвестиционен банкер е лош президент.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...