Народното събрание се очаква да реши днес дали да възложи на Сметната палата да извърши одит за съответствие при финансовото управление на Българското национално радио за периода от 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г.
Парламентът ще обсъди и създаването на временна комисия за проучване на фактите и обстоятелствата, свързани с прекъсване на излъчването на програма „Хоризонт“ на Българското национално радио (БНР) на 13 септември, както и на твърденията за политически натиск върху ръководството и журналисти от БНР.
Депутатите от бюджетната комисия и комисията по култура и медии решиха Сметната палата да влезе на проверка в БНР. Ще се проверява управлението и разходването на бюджета в мандата на двамата директори - Александър Велев и Светослав Костов. Проектът за решение беше внесен по спешност от шефа на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова и депутатите Александър Ненков и Красимир Ципов миналия петък. Това стана часове, след като премиерът Бойко Борисов обяви в кулоарите на парламента, че ще се иска проверка.
Ще се преценява доколко са законосъобразни решенията, свързани с изпълнението на бюджета на радиото, на назначения през юни тази година директор Светослав Костов и неговият предшественик Александър Велев, както и на управителните съвети, с които двамата са работили. Ще бъдат проверени разходите за възнагражденията по трудови и извънтрудови правоотношения, разходите за издръжка и капиталови разходи, включително свързаните с тях обществени поръчки.
Одитът на Сметната палата ще провери също как е решен казусът с музикалните състави на радиото, заради които имаше протести. Очаква се проверката на Сметната палата да приключи на 31 януари 2020 г.
Депутатите от БСП предлагат и да се създаде и временна анкетна комисия за проучване на фактите и обстоятелствата, свързани с прекъсването на излъчването на програма „Хоризонт“ на БНР, както и на твърденията за политически натиск върху ръководството на БНР. В мотивите си за това искане се казва, че темата за безпрецедентното прекъсване на БНР и опитите за посегателство върху свободата на словото е предизвикала бурна реакция.
Много журналисти от радиото са свидетелствали пред СЕМ за оказван силен политически натиск върху тях от страна на ръководството. Самото ръководство в лицето на директора на БНР Светослав Костов също се оправдавал за своите действия с натиск, оказан върху него. Затова е необходимо да се разкрие цялата истина за случилото се в БНР. Това не е въпрос на прокурорска проверка, но ясна политическа реакция. Народното събрание трябва да изясни защо прекъсна БНР и имало ли е политически натиск върху радиото и ако е имало, то кой го е осъществил, пишат вносителите.