Партиите се надяват новият премиер да организира честни избори, но имат съмнения

09.08.2024 | 14:50
по статията работи: econ.bg
Грънчарова от своя страна декларира готовност да се заеме веднага с тази задача и обяви, че от утре започва разговори по темата, които ще води както с действащите министри от кабинета "Главчев", така и с други експерти
Партиите се надяват новият премиер да организира честни избори, но имат съмнения
Снимка: под лиценза на creative commons

Ден след проведените на "Дондуков" 2 консултации с политическите сили в 50-ото Народно събрание за сформиране на служебно правителство, държавният глава Румен Радев се произнесе и избра за премиер зам.-председателя на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева. Той посочи и срок - до 19 август, в който тя да бъде готова със състава на кабинета, за да може поредните предсрочни парламентарни избори да се проведат на 20 октомври.

Грънчарова от своя страна декларира готовност да се заеме веднага с тази задача и обяви, че от утре започва разговори по темата, които ще води както с действащите министри от кабинета "Главчев", така и с други експерти.

Новината за избора на Грънчарова предизвика разнопосочни реакции сред политическите сили в Народното събрание. Повечето изразиха надежда, че тя ще съумее да организира честни и прозрачни избори, но не пропуснаха и да отбележат, че миналото ѝ я обвързва с ГЕРБ и ДПС.

Избирането ѝ за служебен премиер дойде, след като политическите сили опитаха да обновят списъка от възможни кандидати за служебен премиер чрез спешна смяна на председателя на Народното събрание.

Заради неразбирателства между отделените формации обаче този ход се оказа неуспешен, което остави ограничена възможност за избор на Радев за служебен премиер. Опциите намаляха с още една само няколко минути преди официално президентът да обяви решението си. Настоящият служебен премиер Димитър Главчев обяви, че оттегля съгласието си да поеме поста за втори път.

Така изборът се сведе само до зам.-председателя на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева и подуправителя на Българската народна банка (БНБ) Петър Чобанов, който е бивш депутат от ДПС.

През 2015 г. Горица Грънчарова-Кожарева беше избрана на поста си в Сметната палата по времето на втория кабинет "Борисов". Първоначално тя беше предложение на "Патриотичния фронт" за председател на институцията, но Валери Симеонов оттегли кандидатурата й в деня на избора на председател. След това в пленарна зала номинацията ѝ беше гласувана със 144 гласа "за" - на ГЕРБ, БСП, ДПС, "Реформаторски блок", "Патриотичен фронт", "БДЦ - Народен съюз" и четирима независими депутати.

Опит за припомняне на тази фактология направи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който изтъкна, че не я познава и дори посочи, че е била избрана през 2015 г. от квотата на БСП. В този контекст той посочи, че ГЕРБ разбира управлението като "да влезеш през официалния вход".

"Когато през задния вход, който по принцип е за изход, непрекъснато влизаш да управляваш, аз не го разбирам", добави Борисов, а на уточняващ въпрос дали вижда политическа формация, която се опитва да постъпи по този начин чрез назначението на Грънчарова, той отвърна "ще видим със следващите ѝ ходове".

Лидерът на ГЕРБ се въздържа да коментира дали е нужно тя да направи промени в състава на служебния кабинет, но все пак от думите му се разбра, че не възразява в него да остане настоящият министър на вътрешните работи Калин Стоянов, срещу когото забележки имат от "Продължаваме промяната - Демократична България".

"На изборите, които минаха сега, не мога да кажа, че Калин Стоянов по някакъв начин е предопределил изхода им", обоснова се той.

В същото време от "Продължаваме промяната - Демократична България" настояват именно за отстраняването на Стоянов. Според представители на формацията не може Калин Стоянов и екипът му да отговарят за изборите, особено в частта превенция на купуването на гласове, тъй като по предварителен анализ, с който разполагат, на последните избори има ръст от поне 35 хиляди купени гласа.

Още в четвъртък (8 август) обединението поиска от президента да не подписва указа за назначаване на служебно правителство, ако и следващият служебен премиер предложи Стоянов за поста. От формацията отдавна настояват за отстраняването му като темата дори стана повод за напрежение между партньорите в управляващото мнозинство, подкрепящо кабинета "Денков-Габриел".

Днес съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков коментира, че първият тест за Грънчарова ще бъде нейното предложение за вътрешен министър.

"Ако Калин Стоянов, Атанас Илков или Стоян Темелакиев останат министри в МВР, ще означава само едно: Делян Пеевски назначава министрите и в нейния кабинет", заяви той.

Около подобна теза се обединиха и представителите на "Възраждане" и "Има такъв народ". Според лидера на проруската националистическа формация Костадин Костадинов Грънчарова не може да бъде разглеждана като самостоятелен фактор. Той също се върна назад във времето, когато кандидатурата ѝ за председател на Сметната палата беше издигната от "Обединени патриоти" и заяви, че те "са били сламени фигури на Пеевски". Според него тя не е подходяща да застане начело на държавата, защото не взима самостоятелно решения.

От "Има такъв народ" бяха по-умерени, но също припомниха как е била избрана за зам.-председател на Сметната палата и посочиха, че на "резервната скамейка" за служебни министри е имало само хора на ГЕРБ и ДПС.

БСП и депутатите на ДПС около Джевдет Чакъров не коментираха качествата на самата Грънчарова, а призоваха за честни и справедливи избори, като направиха заявка, че ще следят да няма обвързаности в новия служебен кабинет, каквито имаше в предходния.

Най-краен в изказването си бе другият съпредседател на ДПС Делян Пеевски. Той заяви, че не я познава, но възрази на призива тя да смени министъра на вътрешните работи Калин Стоянов. Според него ще има "зверски" натиск от страна на президента Румен Радев за състава на служебния кабинет. По думите му целта на държавния глава ще е да овладее две министерства - на вътрешните работи и на електронното управление, за да се вдигне резултатът на "Продължаваме промяната - Демократична България" на предстоящите избори.

"Надявам се президентът да не се меси при избора на министри, защото имам усещането, че ще го направи. Дано новият служебен премиер устои на огромния, зверския натиск, който ще се стовари върху нея. Убеден съм, че Радев и неговият кръг ще натискат за свои министри на вътрешните работи и електронното управление", каза Пеевски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...