Крайната цел на радикалната реформа в пенсионната система е пенсиите да достигнат 70-80 на сто от дохода преди пенсиониране, върху който са правени вноски, каза управителят на Националния осигурителен институт /НОИ/ Йордан Христосков на конференция "Пенсионната реформа в България - етапи, предимства и философия".
Конференцията в резиденция Бояна се организира по инициатива на Американската агенция за международно развитие под патронажа на президента Георги Първанов и с партньорство на Министерството на труда и социалната политика, Комисията за финансов надзор, НОИ и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
По думите на Христосков, радикалната реформа в пенсионната система трябва да се осъществи до 2010 година. Той посочи, че един от мотивите за тази реформа са ниските и почти еднакви пенсии в първия етап на реформите от 1992 до 1999 година, когато съотношението между средната пенсия и средната работна заплата е било 25-27 на сто.
Според Христосков дефицитите в обществената пенсионна система се дължат на щедри режими на пенсиониране и съотношението между работещите и пенсионерите. Управителят на НОИ отбеляза, че преди няколко години на 100 работещи са се падали 104 пенсионери, а сега коефициентът на зависимост /съотношението между работещи и пенсионери/ е 0.97
По думите на Йордан Христосков в момента се обсъждат две алтернативи на пенсионната система - абсолютизиране на солидарния стълб и пълното му премахване. Управителят на НОИ изрази позицията, че и двете не са приемливи. Според него, ако се абсолютизира солидарна пенсионна система, ще има риск за пенсиите на сегашните млади граждани, заради застаряването на населението и емиграцията. Така бихме лишили и сегашното младо поколение от възможности за личен избор, допълни той.
Според Христосков,обаче, солидарната пенсионна система не трябва и да се премахва защото тя е водеща във всички развити страни, а и така не може да се акумулира осигурителен принос за сегашното младо поколение. /dnevnik.bg