Американското министерство на отбраната и НАСА очакват да похарчат близо 44 милиарда долара за изстрелването на нови правителствени сателити и други космически апарати през следващите 5 години, предаде „Ройтерс“. Близо 28 млрд. долара от тази сума ще отидат за доставка на оборудване.
В последните години двете организации се опитват да намалят разходите за космически проекти като вкарат повече конкуренция в бизнеса с космическите полети.
В момента секторът се доминира от United Launch Alliance – джойнт венчър на оръжейната корпорация Lockheed Martin и самолетостроителя Boeing. Двата гиганта са най-големите доставчици на оборудване на Пентагона.
Сега в голямата космическа игра се опитват да се включат и други частни компании като Orbital Sciences и SpaceX. Te също предлагат проекти за изстрелването на правителствени сателити в Космоса.
Изнесените данни от анализа на бюджетите на НАСА и Пентагона показват, че за общи изследвания, разработване и тестове ще бъдат изхарчени 11 млрд. долара или 26% от общата сума. Близо 7 милиарда долара от тази сума ще отидат за създаването на ракетни и наземни системи, нужни за изпращането на хора в дълбокия космос.