Петдесет години – от толкова време Турция се мъчи да влезе в Европейския съюз, предаде EUobserver. Засега безуспешно, но поводи за надежда винаги има – например сделката за изграждане на „Набуко”.
На 31 юли Турция отбеляза 50 години откакто поиска да влезе в ЕС (по това време Европейска икономическа общност). Тогава ЕИО т.е. бъдещ ЕС беше съставен от Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Холандия.
Молбата за членство на Турция дойде преди гиганти като Великобритания и Испания, който са считани от някои за голяма тежест на ЕС, да поискат да се присъединят към Съюза. Но темпото по изпълнението й е сърцераздирателно бавно и изпълнено с перипетии. Първо, през 1959 година, ЕИО я отхвърли. Все пак през 1963 година двете страни сключват споразумение за сътрудничество, в което са споменати перспективите за членство пред Турция. Но на нашите южни съседи им отне близо 40 години да достигнат статут на официален кандидат за членство в ЕС и още шест години, за да стартират преговорите за влизане в Съюза.
„Вече не можем да толерираме каквито и да е забавяния или прахосване на време. Научихме уроците си от минали грешки, поехме отговорността си и искаме да влезем в ЕС възможно най-скоро”, коментират от Анкара.
За момента от 35 преговорни глави Турция е отворила само 11. Основната причина в тази насока са споровете с Кипър относно Севернокипърската република, заради които Турция наложи забрана на кипърски кораби и самолети да влизат в турски пристанища и да кацат на турски летища. Това доведе до блокирането на 8 преговорни глави.