България кани големи консуматори на електроенергия да се включат като акционери в строителството на АЕЦ “Белене“. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова в Министерски съвет, която съобщи, че по време на седмичното заседание на кабинета е обсъдено бъдещото развитие на проекта, предаде БГНЕС.
Енергийният министър е представила развитието на проекта, като по този начин спазва поетия към парламента ангажимент до 31 октомври да има яснота какво ще се прави със закупеното руско оборудване за втората атомна централа. Бъдещият стратегически инвеститор ще бъде избран след 9 етапа, стана ясно от думите на Петкова.
До предложението за този вариант се е стигнало след дебати между експерти на Министерството на енергетиката, Българския енергиен холдинг, ДП „Радиоактивни отпадъци“ и международна консултантска компания. Покани за участие ще бъдат изпратени, след като решението официално излезе в държавния вестник на ЕК. Към момента три компании официално са заявили интерес. Покана ще бъде изпратена и до конструктора на атомната централа "Росатом".
Следващите етапи от конкурса включват подаване на заявление от страна на кандидатите, подписване на договор за конфиденциалност, предоставяне на пълна информация за проекта, разговор с комисия и одобрените кандидати. Очаква се най-рано след година да бъде избран стратегически инвеститор. Междувременно държавата ще учреди дъщерна компания, в която да бъдат обособени активите и пасивите на АЕЦ “Белене“.
На въпрос на БГНЕС дали при последната си визита в Москва, Теменужка Петкова е обсъдила тези етапи с руската фирма, изработила двата реактора за АЕЦ “Белене“, министърът заяви, че това няма как да стане преди решението на Министерски съвет. Предстои в най-скоро време енергийният министър да представи етапите от конкурса и пред депутатите.