Петролните компании със слабо финансово представяне

26.10.2015 | 16:25
по статията работи: Даниел Василев
Основният двигател за негативните им резултати е ниската цена на суровината
Петролните компании със слабо финансово представяне
Снимка: Thinkstock/Guliver

Разходите за нови проекти, обратно изкупуване на акции и изаплащане на дивиденти на четирите най-големи петролни компании (Royal Dutch Shell, British Petroleum, Exxon Mobil и Chevron) съвместно надвишават приходите им с повече от 20 млрд. долара през първата половина на годината, сочи анализ на Wall Street Journal. Очаква се по-късно през седмицата да бъдат публикувани финансовите отчети и на четирите компании, допълва изданието. През последните месеци и четирите големи петролни компании освободиха хиляди служители, спряха някои от проектите си и успяха да съкратят разходи на обща стойност 30 млрд. долара, като според експерти намаляването на разходи ще продължи и в бъдеще. „Мисля, че в крайна сметка успеха на компаниите ни ще се определи от способността ни да редуцираме производстените си цени. Ако не сме способни да го направим хората няма да инвестират в нас“, посочи главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Беурден, цитиран от Wall Street Journal.

Някои анализатори изтъкват, че орязването на разходите може да доведе до невъзможност за поддържане или увеличаване на производството в бъдеще, а четирите гиганта са прекратили или замразили проекти за производство на газ, петрол и други течни суровини, чиито общ капацитет възлиза на 7,3 млрд. барела. Същевременно и четирите не са намалили дивидентите на акционерите си. Според анализатори тази стратегия до момента е предпазила и четирите комании от недоволството на инвеститорите им. Въпреки това инвестиционните консултанти и пазарните наблюдатели са на мнение, че тази стратегия може да създаде допълнителен стрес за финансите на петролните производители. Те изтъкват, че ако в близко бъдеще цената на петрола не скочи рязко, Royal Dutch Shell, British Petroleum, Exxon Mobil и Chevron ще бъдат неспособни да контролират разходите си за изключително дълъг период от време.

Според анализаторите и четирите петролни гиганта ще отчетат още загуби и през третото тримесечие. Една от основните причини за това е представянето на петрола на международните пазари. През третото тримесечие средната му цена беше 50 долара за барел, спрямо 60 долара за барел през второто тримесечие и 100 долара за барел година по-рано. Очаква се по-късно през седмицата да бъдат публикувани финансовите отчети и на четирите компании, допълва изданието. Суровината регистрира 16-ти пореден месец на ценови спад през октомври след цяло десетилетие, през което високата цена на петрола подтикна компаниите да започнат мегапроекти в сферата на горивата и което доведе до голям ръст на дивидентите за акционерите.

След първоначалния шок, отхвърляне на истината, паника и капитулация, петролните производители, компаниите за услуги и инвеститорите в енергетика трябва да започнат да виждат бъдещето по различен начин, въз основа на петрола, който може да се задържи евтин за дълъг период от време, или рискуват да го изгубят“, се посочва в изявление на инвестиционната банка Oppenheimer & Co. Финансовата институция допълва, че очаква петролните компании да регистрират рекордни загуби догодина.

През миналата седмица агенцията за кредитни рейтинг Moody's коментира, че също очаква рекордно лошо финансово представяне на петролните компании. В прогнозата си агенцията изтъква, че до края на 2015 г. загубите им ще достигнат 80 млрд. долара, а през 2016 г. Royal Dutch Shell, British Petroleum, Exxon Mobil и Chevron ще загубят още 55 млрд. долара.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...