Докато се опитвахме да придобием по-голям пазарен дял по Черноморието, за да съживим местната икономика, сега ще сме изправени през въпроса – дали няма да има масов отлив на купувачи на недвижими имоти в Бургаско, заради тръбата". Това смята Чавдар Александров, председател на несебърската неправителствена Асоциация за насърчаване на чуждестранните инвестиции (на снимката) , съобщиха асоциацията.
Според него най-тревожно е, че никой не информира обществеността. След визитата на Путин никой не е представил пред хората какво точно съдържат подписаните споразумения и чия ще бъде отговорността при евентуална авария с петролопровода.
"Всички сме наясно, че "Бургас-Александруполис" ще е успешен проект за Русия и ще влее огромни капитали в техните сметки. За местния бизнес и туризма, обаче, загубите ще са неминуеми. Всеки проект от такъв мащаб трябва да отчита първо местните интереси. Поръчките по изпълнението на проекта ще бъдат възложени на крупни фирми, близки до държавните мъже на Кремъл, докато ние ще трябва да опазим изграденото през всички тези години да не рухне", смята още Александров.
Според асоциацията, няма яснота и за контрола върху танкерите, които ще акостират в Бургаския залив, както и какви глоби са предвидени при евентуален разлив на петрол. Притеснителен е фактът, че това се прави по-дистанцирано от ЕС, а гласът на обикновените хора не се чува.
"Ще сложат тръба в морето ни, ще ни разкопаят Странджа – дано поне на референдума да дадем ясен знак, че не искаме общи обяснения, а конкретни мерки за безопасност", изказва опасенията си председателят и допълва, че туризмът южно от Бургас е силно развит. Влагат се хиляди евро, за да привлекат и задържат туристи. Не бива да се прави компромис с този печеливш отрасъл. Какво ще стане с натрупаните капитали при разлив на нефт? Надали обещанията от Москва да пращат руски туристи ще ги компенсират в морето от нефт?, завършва с въпрос председателят на асоциацията.