Петролът отбеляза двудневен ръст, тъй като доклад, показващ спад в запасите в САЩ и заплахите за доставките противодействаха на опасенията за забавяне.
West Texas Intermediate с доставка през февруари се търгуваше над $76 за барел, след като поскъпна с повече от 2% през първите две сесии от седмицата на фона на намаляваща ликвидност. Американският петролен институт съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са се свили с 3,1 милиона барела миналата седмица, според хора, запознати с данните.
Доставките на руски петрол по море се сринаха през първата седмица на санкциите на Г-7, насочени към приходите на Москва от петрол, потенциален източник на тревога за правителствата по света. Междувременно в Северна Америка TC Energy Corp. отложи пълното връщане на своя тръбопровод Keystone с една седмица, съобщава Блумбърг.
Суровият петрол остава напът към първия си последователен тримесечен спад от 2019 г. насам, тъй като по-нататъшното затягане на паричната политика водещите централни банки рискува да насочи САЩ и Европейския съюз към рецесия. Търговците също така проследяват въздействието от облекчаването на суровите вирусни ограничения от страна на Китай и предупреждението от Саудитска Арабия, че Организацията на страните износителки на петрол и нейните партньори ще останат проактивни и ще действат превантивно в управлението на глобалния пазар на петрол.
„Това е модел на задържане на суровия петрол, което не е изненадващо, тъй като влизаме в празничния сезон в края на годината с ниска ликвидност“, каза Вандана Хари, основател на Vanda Insights. „Постоянната тема остава нарастващите глобални икономически притеснения.
Печалбата на петрола във вторник беше подпомогната от спада на долара след ястребовата промяна на Японската централна банка. Индексът Bloomberg Dollar Spot беше стабилен след спада от предходната сесия, правейки стоките, оценени в американската валута, по-привлекателни за чуждестранните купувачи.