Цените на суровия петрол ще останат ниски през следващите поне 10 години, посочват от Vitol Group BV, цитирани от Bloomberg. Споредк компанията сред основните причини за прогнозата са забавянето на втората по големина икономика в света – Китай, както и производството на шистов петрол в САЩ, което ще възпре всяко покачване на цените на суровината. Vitol е най-големият търговец на петрол в света, като дневно компанията търгува с около 5 милиона барела – количество, достатъчно за задоволяване на нуждите на Германия, Франция и Испания.
„Трудно е да видим драматично покачване на цените на петрола“, коментира главният изпълнителен директор на Vitol Иън Тейлър, цитиран от Bloomberg. Според експерта стойността на бенчмарковите сортове ще нарасне до около 50 долара за барел през следващото десетилетие. „Определено можем да си представим крайните стойности, които ще достигне цената на петрола и тези граници по естествен път ще са от между 40 и 60 долара за барел. Стойността ще се задържи в тези рамки през следващите между 5 и 10 години“, допълни още Тейлър.
Прогнозата на компанията беше направена в началото на годишната Международна седмица на петрола, която започна в Лондон в понеделник. Ако очакванията на Vitol се окажат правилни, това ще е най-дългият период на ниски цени в индустрията след 1986-1999 г., когато суровият петрол се търгуваше при цени от между 10 и 20 долара за барел.
Тейлър посочи, че все пак не е сигурно дали към момента петролът е ударил най-ниската си стойност, тъй като предлагането все още продължава да изпреварва търсенето, което води до ръст на инвенториите в световен мащаб. Въпреки това той изтъкна, че се съмнява в обозримо бъдеще цените да се върнат към трицифрени стойности. „Трябва да имате предвид, че съществува възможността цената на суровия петрол никога повече да не надвиши 100 долара за барел“, коментира главният изпълнителен директор на Vitol.
Цените на суровия петрол се сринаха, след като през декември 2014 г. ОПЕК промени традиционната си политика на коригиране на предлагането спрямо цената и вместо това реши да не понижава добива, за да запази пазарния си дял. В края на миналата година най-големият картел в света премахна и лимитите върху производството и дори увеличи добива, задълочавайки битката с производителите на скъп петрол, най-вече петролът от шисти в САЩ.