Да бъдеш щастлив е често по-лесно на думи, отколкото на дела, заявяват от научното американско издание LiveScience. Причината за този коментар са изказвания на учени за това какво прави хората щастливи.
Според учените определението за щастие варира широко и зависи от гените, здравето или други фактори, върху които нямаме контрол. Но дори и така, хората могат да направят нещо за своето собствено щастие, смятат психолозите от Калифорнийския университет. Те се основават на 51 изследвания, свързани с опити за подобряване на степента на щастие благодарение на позитивно мислене, обяснява психологът Соня Любомирски. Анализите показват, че пет неща могат да ни направят по-щастливи.
На първо място - бъдете благодарни, съветват психолозите. Те са карали някои от участниците в проучванията да пишат благодарствени писма на хора, които са им помогнали по някакъв начин. След това участниците в експеримента са споделили, че са се почувствали по-щастливи. Учените поясняват, че дори не е необходимо писмото реално да бъде изпратено - достатъчно е да бъде написано.
Оптимистично настроените хора са по-щастливи. На участниците в проучванията е било поръчано да си представят идеалното бъдеще - като например да живеят с любящ партньор или да открият мечтаната работа, и резултатите са - по-щастливи хора.
Бройте добрите неща, които са ви се случили, съветват още психолозите. Хората, които си записват поне три добри дела, които са се случили през седмицата, са по-щастливи. Обяснението е, че така хората по-лесно си спомнят причина да се чувстват благодарни.
Използвайте силата си. На участниците в проучванията е било поръчано да изброят своите силни страни и да се опитат да ги използват по нов, по-различен начин. Например, хора, които обясняват, че имат добро чувство за хумор, е трябвало да разведряват обстановката на тежки бизнес преговори с по някоя шега. Когато това се превърне в навик, то увеличава чувството ни за щастие.
И на последно място учените заявяват, че хората, които помагат на другите, са по-щастливи. Независимо дали отделят време или пари за благотворителност, или помагат на хора, изпаднали в беда, тези хора обясняват, че се чувстват по-щастливи.