Ръководството на 40-ото Народно събрание е пристъпило към специална обществена поръчка за ремонт на ведомствените депутатски жилища, вместо да обяви публична процедура, заради писмено мнение на Държавната агенция "Национална сигурност". Това съобщи бившият председател на парламента от БСП Георги Пирински. Той определи като неистини всички твърдения, че в Народното събрание е имало безконтролно харчене на пари. Така Пирински отговори на обвиненията на новото ръководство на НС от ГЕРБ, че в администрацията са извършени сериозни злоупотреби, предаде Dariknews.bg.
По отношение на спряната специална обществена поръчка за ремонт на депутатските апартаменти на стойност 800 000 лева Георги Пирински заяви: "Основанието беше писмено становище на Държавната агенция „Национална сигурност", която излезе с мнение, че такъв вид дейност в жилищата на народните представители следва да бъде предмет на по-внимателна преценка от гледна точка на това какви фирми имат достъп до тези жилища. Знаете, че има редица чувствителни въпроси във връзка с достъпа до жилища на държавни лица, до възможността за злоупотреба с такъв достъп".
За новите два асансьора в сградата на площад „Александър Батенберг" на стойност 300 000 лева Георги Пирински коментира: „Беше ми докладвано, че старите асансьори представляват риск, че може всеки момент да се случи авария и затова този разход за асансьорите беше един от онези, които прецених, че не можем да спестим".
Във връзка с изхарчените пари за командировки със служебни коли бившият председател на НС коментира следното: "Дали е трябвало по-строго да се следи, все пак това си е отговорност на административните ръководители. Онова, което аз се стремях да направя, е да се рационализира възможно разходът за покупка на нови автомобили и може би тези нови автомобили, които са имали този по-голям пробег, са били ползвани по-интензивно именно, защото са били достатъчно годни да пътуват на по-далечни разстояния".
Пирински оправда и одобрените от него седмица преди парламентарните избори молби на бивши депутати за настаняване във ведомствени жилища с обяснението, че те са избрани за членове на държавни регулатори от квотата на Народното събрание. Има практика и в предишни парламенти, когато има свободни места, такива да се уважават, посочи той. „Разписах заповедта, защото ме увериха, че това няма да създаде затруднения за депутатите от 41-ия парламент", каза Пирински, без да уточни от кого са уверенията.
Обвиненията, че в последния момент са удължени с два месеца договорите на експертите към парламентарните комисии, бившият председател на Народното събрание отхвърли с аргумента: "Това е практика на няколко поредни парламента". По думите му двумесечният преход осигурявал приемственост и проблем би възникнал, ако новото ръководство не завари никого в комисиите, който да ги запознае с наследството.
На твърденията на новото ръководство на парламента, че към законодателния орган са създадени звена, в които е назначен само един служител - например в правния отдел, Пирински отговори, че това е един от най-спешните въпроси. Обясни, че във всяка дирекция на парламента са назначени по един или двама юристи и идеята му е била всички те да бъдат преназначени в правния отдел.
Пирински насочи към административните ръководители въпроса защо са натрупани 38 хил. дни отпуска на служители на Народното събрание. Той разписвал отпуските само на шефовете на дирекции и на двамата секретари на парламента.
Георги Пирински изрази тревога от тона на новите управляващи, с който по "сензационен начин" огласявали твърдения за злоупотреби за стотици милиони и за безконтролно харчене на средства от предшествениците им. Според него този тон се разминава с реда в правова държава, обвинения да се огласяват след проверки на компетентните институции, които са ги установили.