Най-добрият вариант е Корпоративна търговска банка (КТБ) да се съхрани, вместо да бъде затворена. Това каза премиерът Пламен Орешарски в интервю за в-к "Стандарт". Той даде пример с казуса с американската финансова институция „Лемън Брадърс“. “Американският финансов министър Хенри Полсън отказа да я подкрепи с аргументи от сферата на моралния хазарт, каквито чуваме и сега. Резултатът бе катастрофа не само за американската финансова система. Заразата се разпространи в целия свят“, обясни Орешарски.
„Разбира се, КТБ е далеч по-скромна банка и не би оказала такъв разрушителен ефект на българската финансова система. Мисля обаче, че цената на затварянето й е най-скъпата от всички останали варианти“, допълни той.
Министър-председателят акцентира върху това, че виновниците за кризата в КТБ трябва да бъдат санкционирани независимо от това какво ще се случи с банката. „Общественият дебат обаче умело бе насочен към по-големите депозитори и длъжници на банката. Това няма отношение към вариантите за спасяване или затваряне на банката”, каза още той.
На въпрос за управителя на Българска народна банка (БНБ) Иван Искров и за неговата възможна вина в случая с Корпоративна търговска банка, Пламен Орешарски коментира, че не е той човекът, който трябва да преценява това.
Премиерът отрече някога да е имал средства в поставената под специален надзор финансова институция. „Никога не съм бил клиент на тази банка и нямам конфликт на интереси, когато разсъждавам за създалата се ситуация и изхода от нея”, каза той.
За обсъждания вариант за актуализация на бюджета, министър-председателят подчерта, че това е било предложено, за да може да се подсигури работата на следващите две правителства, които може да се сменят до края на годината.
„Отчитайки сложната политическа ситуация, постигнатото съгласие по темата между политическите сили и предстоящата смяна на две правителства, едното от които ще работи без парламент, предложихме вариант на актуализация на бюджета, засилващ буферите, за да не създаваме още напрежение”, обясни той.
По думите на премиера фискалното изпълнение за първите шест месеца на 2014 г. не предполага актуализация на бюджета. Той потвърди, че очаква по-добро изпълнение на приходите през следващите шест месеца на годината благодарение на влязлото в сила обратно начисляване на данък добавена стойност (ДДС). „Рискове до края на годината има, но те са управляеми”, допълни Орешарски.
По отношение на икономическото състояния на страната, министър-председателят подчерта, че въпреки политическата криза всички икономически индикатори са имали възходящо развитие до края на май. „Бизнес очакванията дори задминаха тези от предкризисната 2008 г. Борсовите индекси нараснаха с рекордните за ЕС 40%. Емисията еврооблигации бе най-успешната в новата ни история въпреки разрастващото се политическо напрежение в този период и обявената дата за предсрочни избори“, обясни той.
„За сравнение - постигнато бе лихвено натоварване от 3,06% за 10-годишни облигации при 4,40% за 5-годишни облигации, емитирани от правителството на ГЕРБ през политически спокойната 2012 г. Това още веднъж показа, че външните пазари ни вярват повече, отколкото си вярваме самите ние“, допълни премиерът.
По неговите думи приходите за първата половина годината са достигнали около 46% от планираните. Орешарски подчерта, че близо толкова са били и през последните четири години и допълни, че не вижда проблем щом и през 2014 г. продължава тази тенденция.
По отношение на дефицитът, министър-председателят коментира, че неговият по-висок размер се дължи изцяло на авансовите плащания по европейските проекти. „Още в следващите месец-два, когато ЕК възстанови тези суми, ситуацията ще се подобри значително и вероятно ще бъде по-добра от тази в последните години”, обясни той.
На въпроса кога управляващите ще подадат оставка, Пламен Орешарски подчерта, че от 21 юли до 5 август кабинетът ще работи в оставка, като служебният кабинет трябва да започне работа от 6 август.
За срещата си в Брюксел с новия председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, Пламен Орешарски каза, че го е поздравил за постигнатия успех и двамата са коментирали неговата програма. „Той изложи тези, които фигурират в управленската програма на моя кабинет - за намаляване на административните тежести, за подобряване на достъпа до финансиране, особено на малки фирми, за реиндустриализацията на Европа, за енергийната сигурност и т.н.”, подчерта премиерът.
Орешарски още веднъж потвърди и че подкрепя кандидатурата на Кристалина Георгиева за върховен представител на Европейския съюз за външна политика. „Ако тази позиция се разпредели за Народната партия, винаги бих подкрепил български представител, без значение от неговата партийна обвързаност”, каза той.