Нивата на събираемост се запазват стабилни през месец юли и вещаят позитивни очаквания за финансовото състояние на българите, отчитат от Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ). Понижението спрямо юни е едва 0.5 пункта (121.4 при 121.9 месец по-рано). Цифровият показател следи промените в тенденциите в задлъжнялостта на домакинствата от месец януари 2010 година, когато е фиксиран условно на 100 пункта.
Според експертите от събираемостта през септември традиционно пада най-осезаемо спрямо останалите месеци от годината. Приготовленията за училище обикновено са сериозен финансов ангажимент за родителите. Същевременно началото на академичната година за студентите през октомври, заедно с прилежащите към това разходи, са причината за по-ниска събираемост при тази възрастова група в началото на есента. Затова от АКАБГ съветват внимателно планиране на разходите, свързани с образование.
На този етап не може да се определи конкретен профил на компанията-длъжник. Това става ясно от информация на АКАБГ. В състояние на задлъжнялост изпадат както фирмите от малкия и среден бизнес, така и големите корпорации. Вземанията от по-мащабните корпорации обаче се събират по-лесно, коментират представителите на колекторските агенции. Причината е в по-големите им капитали и по-големия брой възможности за съкращаване на определени пера.
Строителство и транспорт продължават да са сред критичните сектори в сферата на междуфирмената задлъжнялост. Влиянието на кризата все още се усеща в тези браншове, което прави изплащането на дългове по-трудна задача. Същевременно сферите като хранително-вкусова промишленост, които не бяха така осезаемо засегнати от кризата, отчитат по-малко натрупване на задължения и по-бърза събираемост.
През есента не се очакват драстични промени в степента на събиране на вземания по отношение на междуфирмените заеми, информира АКАБГ.