Планът "Юнкер" е стратегията за инвестиции, която може да събуди т. нар. "спящи пари". Това заяви Аглика Събева-Цветанова, съветник "Икономическо управление и икономически семестър" в представителството на Европейската комисия в България по време на Национален бизнес форум 2016 г., който се провежда в столицата.
Недостигът на инвестиции, високата ликвидност на банките и ограничените държавни бюджети, както и други фактори, са причината за забавянето на инвестициите.
Планът "Юнкер" ще подкрепи икономиката чрез три стълба: мобилизиране на средства, подкрепа за инвестициите в реалната икономика и създаване на благоприятна за инвестициите среда. Общо в рамките на ЕС ще бъдат инвестирани повече от 300 милиарда евро.
От тях бюджетът на ЕС осигурява гаранция за Европейската банка за развитие, която ще предостави още 5 млрд. евро. Чрез левъридж Европейската инвестиционна банка ще осигури 240 млрд. евро, а останалата част от сумата ще бъде осигурена отново чрез левъридж от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ).
За българския бизнес фондът означава по-лесен достъп на кредит при по-ниски лихви, изтъкна Събева-Цветанова. За суми на стойност над 20 милиона евро могат да кандидатстват проекти в сферите на околната среда, инфраструктура, възобновяеми енергийни източници, както и малките и средни предприятия.
Бизнесите ще могат да кандидатстват с взаимни проекти, за да постигнат изискването от 20 милиона евро.
Планът "Юнкер" включва голяма палитра от инвестиционни инструменти за корпоративен кредит към компаниите, акцентира Събева-Цветанова, посочвайки, че грантовото финансиране "извращава" икономическата активност.
Най-много точки ще получават проектите, стремящи се към постигането на обществени цели и подобряване на околната среда. Освен това ще се вземат различни макро- и микропоказатели, сред които е броят на работните места, които ще бъдат създадени посредством новите инвестиции.