Плевнелиев: Институциите трябва да станат предсказуеми

12.11.2012 | 13:39
по статията работи: Ивелина Георгиева
Според президента рецесията е заради загуба на доверие в институциите, пазарите и близкото бъдеще
Плевнелиев: Институциите трябва да станат предсказуеми
Снимка: iNews/Радила Радилова

"Кризата е тест заради убеждението, че в трудни моменти се дава и се помага", коментира президентът Росен Плевнелиев по време на откриването на бизнес форума "Бизнес етиката" основен принцип за устойчива бизнес среда".

Днес много се говори за кризата, която се определя като икономическа, финансова и дългова, но тя е и криза на доверието. Според президента рецесията, в която икономиката изпадна през 2009 г., бе заради загуба на доверие в институциите, пазарите и близкото бъдеще. Високото доверие е признак за степента на развитие на една държава.

Според президента думата "прозрачност" все по-често трябва да се заменя с думата "предсказуемост", за да могат всички да планират и да очакват. Настоящата икономическа криза се свързва с трудностите и предизвикателствата, които тя продължава да поставя пред държавите и бизнеса, подчерта Плевнелиев, цитиран от inews.bg.

"Трябва да сме благодарни на кризата, защото тя ни накара да преосмислим начините, по които залагаме и постигаме целите си", заяви той. Президентът допълни, че кризата укрепва способностите ни да се изправяме пред слабостите, да не замазваме, да не крием проблемите си и да не ги отлагаме.

Кризата ни прави по-дисциплинирани и по-ефективни, допълни той. В условията на много ограничени ресурси се налага да избираме правилно приоритетите, да развиваме силните си страни и да действаме умно и устойчиво.

Според президента политиците трябва да работят за доверие, да изграждат правителството и институциите, като платформа за развитие на бизнеса и обществото. "Разбрах, че има два вида политици – тези, които управляват хората, и тези, които служат на хората", заяви Плевнелиев и причисли себе си към втората категория.

Той обясни, че по тази причина е обявил за свой основен приоритет изграждането на институциите в България, така че те да работят в услуга на гражданите и бизнеса. Според него институциите са платформа за развитие на бизнеса, на обществото и на регионите.

Такава платформа например е въвеждането на електронното правителство, което е механизъм за отговорна отчетност и прозрачност в работата на администрациите и е инструмент за рязко подобряване на бизнес средата. "Аз ще работя за изграждане на електронното правителство и за неговото ефективно въвеждане в кратки срокове", заяви той.

Друга платформа е изграждането на екосистеми, благодарение на които ще бъде повишена конкурентоспособността в развитието на образованието и науката в подкрепа на икономиката. "Крайно време е България да разполага с такива и като президент вече работя за внедряването им", поясни Плевнелиев.

Третият пример за това как институциите могат да бъдат платформа за развитието на бизнеса е въвеждането на прозрачни и типизирани обществени поръчки за училища, детски градини и пътища, пречиствателни станции и други.

Според президента това ще повиши многократно ефективността между държавата и бизнеса. Като други добри примери Плевнелиев посочи идеята за обществени съвети към Министерствата и президентството, административната реформа и инфраструктурните проекти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...