От 9 до 11 юни, в румънския град Констанца, се провежда заключителна конференция от подготвителния етап за разработването на Стратегията на ЕС за Дунавския регион.
Пред участниците във форума комисарят по регионална политика Йоханес Хан увери, че ЕК ще положи максимални усулия, за да осигури достатъчно средства за дунавския регион през следващия програмен период. Той посочи още, че 100 млрд евро са на разположение на страните по поречието на река Дунав за работа по основните приоритети на стратегията. Според него два са основните стълба за успешната работа на Дунавската стратегия - административен капацитет и готови проекти.
Днес приключваме с първата фаза на консултации и съгласуване на позициите. Предстои решаващата стъпка - формулиране и приемане на стратегията и програмата към нея. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев по време на конференцията. Трябва да разработим и реализираме качествени проекти, за да успеем да удовлетворим нуждите и очакванията на хората във всички страни от Дунавското пространство.
Плевнелиев посочи, че българската позиция за участие в Дунавската стратегия се базира на предложените от Комисията три "стълба": свързаност; околна среда и социално-икономическо развитие.
Основен акцент министър Плевнелиев постави на българските приоритети, които са за:
- подобряване на достъпността, транспортните връзки и комуникации по и към Дунава и ефективното използване на енергийните ресурси;
- подобряване качество на водите, опазване на богатото биоразнообразие, превенция и управление на риска;
- повишаване на конкурентоспособността на регионите, чрез иновации, образование, култура, туризъм, които гарантират желаното сближаване и мултикултурен диалог и същевременно съхраняват регионалната идентичност и богатото културно наследство.
За развитието на транспортната инфраструктура министърът каза, че са предвидени комплекс от мерки за модернизацията на железопътната, пътната и пристанищната инфраструктура, изграждане на мостовете и фериботните връзки на р. Дунав. За намаляване на замърсяването на водите се предвижда изграждане на канализация и пречиствателни станции, съвременно управление на отпадъците, пречистване на почвата и водите и осигуряване на питейното водоснабдяване, допълни още министър Плевнелиев.