Плевнелиев: Прозрачната процедура не е 100% гаранция за най-достойните

11.09.2012 | 12:16
по статията работи: Александър Димитров
Диана Ковачева заяви, че на съдебната система са ѝ нужни хора с реформаторски дух
Плевнелиев: Прозрачната процедура не е 100% гаранция за най-достойните
Снимка: Econ.bg/Радила Радилова
Още по темата

Изслушването на кандидатите за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) започна и вече бяха представени някои от магистратите.

Президентът Росен Плевнелиев също изрази мнение в условията на напрегнатата обстановка около кандидатурите. Пред журналисти той изтъкна, че за жалост прозрачната процедура сама по себе си не е 100%-ова гаранция, че най-достойните ще успеят да стигнат до ВСС.

Според държавния глава днешният подход на изслушване на кандидатите е достоен за одобрение и ефективен, освен че е безпрецедентен. Той е насочен към нещо, което е основополагащо за правилното функциониране на системата – доверието на гражданите към системата на правораздаване.

Председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова посочи, че в рамките на дебата трябва да бъде създадена атмосфера на равнопоставеност, толерантност и индивидуалност при представянето на кандидатите на техните виждания.

Всеки кандидат разполага с общо 10 минути, в които да представи своите идеи. Последващите отговори на зададени от членовете на комисията въпроси ще са в рамките на не повече от три минути.

Министърът на правосъдието Диана Ковачева, цитирана от Агенция „Фокус“, си пожела да бъдат избрани „най-добрите кандидати за членове на ВСС“. Тя обясни класификацията с това, че се визират почтени професионалисти, които имат свои виждания относно реформаторска дейност в съдебната система.

„В Закона за съдебната власт (ЗСВ) беше въведена промяна и тя е, че следващият избор на ВСС ще бъде по електронен път“, уточни тя при въпрос относно способа за избиране на членове на ВСС от квотата на съдиите, прокурорите и следователите.

Ковачева наблегна на принципа на прекия избор при това гласуване, което и в момента е заложено в закона. Тя изтъкна и позитивното влияние на двойното увеличение на делегатите, разширявайки избора от страна на нейните колеги.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....