Плевнелиев: Растежът не може да се постигне от днес за утре

26.06.2012 | 18:26
по статията работи: Ралица Стоянова
Предкризисните нива на инвестиции у нас ще бъдат достигнати към 2020 г., прогнозира ректорът на УНСС
Плевнелиев: Растежът не може да се постигне от днес за утре


"Растежът не може да се постигне от днес за утре. Не става и като се действа "на парче” и всяко ново правителство променя политиките. Необходимо е дългосрочно планиране”. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на конференция "Предпоставки и перспективи за икономически растеж в България и Европа”.

"Европейските политици няма да постигнат растеж само като произнасят вълшебната дума, отлагайки важните структурни реформи", каза още президентът, цитиран от iNews.bg.

Според него начинът за стимулиране на икономиката не е чрез "напомпване” с бързи пари и наливане на милиарди левове в неефективни сектори. "Да си финансово дисциплиниран е важно, но не е достатъчно, за да растеш”, категоричен беше Плевнелиев.

Той изтъкна, че кризата, в която се намираме, е най-непредсказуемата от Втората световна война насам.

"Лесни решения няма, но все пак има решения и те се базират на откровени политики”, категоричен беше президентът. Според него е необходимо да спазваме добрите практики - инвестиции, образование, грижа за малкия и средния бизнес и ефективни институции.

Университетите трябва да възпитават адаптивни способни, млади хора и да организират срещи на студентите с бизнесмени, е мнението на Плевнелиев.

Според президента е илюзия, че богатите създават много работни места. Статистиката е, че над 99% от фирмите у нас са малки и средни и осигуряват работа на над 2/3 от заетите.

До края на годината трябва да се нанесат промените в Закона за инвестициите. В техния фокус попада именно малкият бизнес. Плевнелиев сподели, че негова мечта е малките и средните предприятия да бъдат иновативни и експортно ориентирани.

Той разказа, че когато е встъпил в длъжност министър на регионалното развитие са били необходими 46 подписа, за да се плати 1 лев на една община. В края на 2009 г. те са били намалени до 12. Скоростта на изплащане на европарите се подобрява, но не е перфектна, призна обаче Плевнелиев.

Инвестициите у нас ще достигнат предкризите си нива едва към 2020 г. Четири-пет години ще са ни необходими, за да върнем равнището на брутния вътрешен продукт (БВП) на нивата му от 2008 г. Такава прогноза направи от своя страна ректорът на УНСС проф. Стати Статев.

Мина времето на лесните пари. Сега трябва да се използват човешките ресурси по най-добрия начин, каза Ищван Шекели, директор в дирекция "Икономически и финансови въпроси” в Европейската комисия, който също участва в конференцията. За да се привлечем чуждестранни инвестиции, трябва да подобрим бизнес културата, инфраструктурата и да сложим фокус на иновациите, смята Шекели.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....