Плугчиева: Ситуацията е сложна и критична, но не и безнадеждна

18.07.2008 | 12:49
по статията работи: econ.bg
Възможно е ЕК да замрази дейността на 4 български разплащателни агенции и да спре 1 млрд. евро, предназначени за страната
Плугчиева: Ситуацията е сложна и критична, но не и безнадеждна


Reuters: "ЕС спира плащанията за български агенции заради кражби"


Европейската комисия (ЕК) ще забрани на четири български агенции да усвояват средства от ЕС заради корупцията в страната, съобщи Reuters. По информация на агенцията ще бъдат спрени близо 1 млрд. евро от средствата по предприсъединителните програми.

Журналисти от Reuters са получили достъп до проект на доклад за страната ни, в който се посочва, че "високото ниво на корупцията и организираната престъпност показват липсата на административен и юридически капацитет".

"Нужни са спешни мерки, тъй като крайният срок за изплащането на договорените суми наближава, а след това България ще загуби тези средства", са казва още в документа. От Reuters обаче отбелязват, че текстове на доклада могат да бъдат променени преди официалното му представяне през следващата седмица.

Припомняме ви, в три български министерства има Изпълнителни агенции по програма ФАР – Министерството на труда и социалната политика, Министерството на икономиката и енергетиката и Министерство на регионалното развитие и благоустройството. В правомощията им е изпълнение и управление на проектите по предприсъединителната програма. Тези агенции играят ролата на Разплащателни агенции при усвояване на парите по оперативните програми, с които България усвоява евросредства като член на Европейския съюз. Четвъртата разплащателна агенция е Фонд “Земеделие“, през който се извършват плащанията по предприсъединителната програма САПАРД и Програмата за развитие на селските райони, по която се планираше България да усвои почти 4 млрд. евро до 2013 г. Българското министерство на финансите дава финално одобрение за всички разплащания, които се извършват от четирите агенции. Общата сума на евросредствата за България в периода 2007-2013 г. е почти 12 млрд.евро. С отнемането на акредитациите на 4-те разплащателни агенции най-вероятно проектите по оперативните програми ще бъдат одобрявани директно от Европейската комисия. Това ще става чрез механизъм, представен от нея. България все още не е приключила усвояването на средствата по предприсъединителните програми ФАР, САПАРД, ИСПА. Над 600 млн. евро от неусвоените средства вече са блокирани от Европейската комисия, припомня БГНЕС.

Daily Telegraph: "ЕС финансира българската мафия"

Междувременно България стана водеща новина и за много европейски издания. Под стряскащото заглавие "ЕС финансира българската мафия" британският Daily Telegraph коментира ситуацията около очаквания доклад на ЕК за България и Румъния. Изданието припомня, че трите европейски предприсъединителни програми – ФАР, САПАРД и ИСПА, трябваше да подготвят българското членство в ЕС. Много от средствата по тези програми сега са замразени. "България изпитва трудности при управлението на тези фондове и сега трябва да докаже, че може финансовите й структури могат да управляват ефективно средствата на ЕС", се казва в предварителния доклад на ЕК. В документа се твърди, че има сериозни подозрения за кражби и конфликт на интереси при сключването на договори по програмите.

BBC: "ЕС се кани да блокира помощите за България"

"ЕС се кани да блокира помощите за България", заявява пък ВВС. Агенцията също твърди, че спрените средства за България ще бъдат в размер на 1 млрд. евро като наказание, че страната не може да се справи с корупцията и организираната престъпност. Влизането на страната в Шенгенската зона също е под въпрос.

EUObserver: "България е под обстрел заради корупцията"

"България е под обстрел заради корупцията" е заглавието на водещата статия на EUObserver. Изданието отбелязва, че България може да загуби над 600 млн. евро, отпуснати главно по предприсъединителната програма ФАР. Цитира се и предварителният доклад, който отбелязва, че България е получила "важна финансова и техническа помощ от ЕС в предприсъединителния период", но не е успяла да се справи с правилното управление на получените средства.

ЕК не коментира

Говорителят на ЕК Марк Грей заяви, че работата по официалния доклад още продължава и не може да коментира информацията, появила се днес в повечето европейски издания.

По неговите думи "значение ще има единствено документът, който ще бъде публикуван на 23 юли".


"Имаме проблем", констатира финансовият министър

В коментар на изнесената информация за проекта на доклада на Еврокомисията, министърът на финансите Пламен Орешарски заяви в кулоарите на парламента: "България ще има проблем с усвояването до 2013 г. на 12-те милиарда евро от фондовете на ЕС", съобщи Дарик радио.

Той добави, че вече е налице такъв проблем, при това по цялата система за управление - от търговете до приключване на обектите.

Той посочи, че е запознат с част от коментарите в работния документ, който следващата седмица ще се гледа на най-високо равнище в Европейската комисия.

На въпрос дали ще се стигне до оставки в кабината, включително и до неговата, министърът отговори, че не може да коментира въпроса, но неговата оставка е "най-лесна" и от първия ден, в който е министър, я носи в джоба си.

Орешарски отбеляза, че вече трети месец не отговаря за координацията на европейските фондове, съобщи Дневник.bg.

Преди време, след анализ на одитори и на консултации с дирекции в ЕК, формулирах 16 точки и съм убеден, че тяхното изпълнение ще гарантира по-доброто финансово управление на средствата, посочи министърът. Към момента сме в процес на изпълняване на тези мерки, добави той.

На въпрос дали причина за спирането на средствата е корупция по високите етажи на властта, Орешарски отговори, че има проблеми в системите, както на етап търгуване, така и на етап текущи проверки и всичко друго подлежи на доказване.

Плугчиева: "Ситуацията е сложна и критична, но не и безнадеждна"

Вицепремиерът Меглена Плугчиева, която в момента е в Брюксел определи ситуацията с еврофондовете като "сложна и критична, но не и безнадеждна". Тя подчера, че оперативните програми, по които България очаква най-големи финансови постъпления от евробюджета, не са застрашени, предадоха БНР и Агенция "Фокус".

Вицепремиерът Меглена Плугчиева отказа да коментира дали правителството има полезни ходове и какви ще са те при очакваното оттегляне на разрешителното на агенциите по ФАР. За нея, докато не излезе официалният доклад на Европейската комисия за еврофондовете, това са хипотези.

Имаме проблеми, но имаме и постигнати резултати, които са надяваме да бъдат отчетени. Сега трябва да спестим емоциите и да насочим усилията към реални действия, за да можем да отчетем успех, каза Плугчиева.

Тя неколкократно подчерта, че дори да се стигне до оттегляне на акредитациите на двете агенции по ФАР, това не застрашава парите по оперативните програми, защото те се управляват от други звена, работещи с други разрешителни.

Меглена Плугчиева каза още, че при днешните й срещи в Дирекция „Регионална политика” на Европейската комисия са й казали, че резултатите от нейните усилия ще могат да се видят след една година и че нейният отговор е бил, че нито тя, нито България разполагат с толкова време по отношение на проблема с еврофондовете.


*Информацията е актуализирана към 18:17 часа



Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...