Дългът, заради който България ще вземе до 950 млн. евро, всъщност не е на бившия финансов министър Милен Велчев. Това обясни икономическият анализатор Емил Хърсев в студиото на bTV. Тези пари са взети още по времето на правителството на Андрей Луканов, а през годините заемът просто се превърта, като се тегли нов. През 2002 г. правителството по желание реши да плати дълга, но това стана с тегленето на нов заем.
Пред по-малко от седмица финансовият министър Симеон Дянков обяви, че страната ни ще изтегли почти 1 млрд. евро. "Еврооблигацията ще е точна на стойност, така че да изплати първата част на дълга на Велчев, която в средата на януари следващата година изтича и последните лихви по тях", каза тогава вицепремиерът. Няколко дни по-рано пък стана ясно, че HSBC, Raiffeisen и BNP Paribas ще консултират държавата при емитирането на еврооблигации.
Икономистът Георги Ангелов добави, че "правителствата си подават горещия картоф" през годините. Част от дълга е била покрита по време на излишъци в бюджета. "Когато няма как да покриеш заема си, просто теглиш нов и обявяваш, че ще го върнеш до 5 години. Ако не се плати, става страшно, защото може да се върнем във времената на Луканов", обясни старши икономист в Институт "Отворено общество".
Най-важно за всяка държавна икономика е балансираният бюджет. По този повод Ангелов добави: "Тогава дългът няма да се трупа, защото ще може да се погасява постоянно. Все пак нови изтеглени пари са си натоварване за бюджета".