За за 3 дни са получени 13 хил. заявления по de minimis, а очакванията са общо да надхвърлят 30 хил., заяви изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие” Георги Тахов пред Комисията по земеделие, храни и гори на Народното събрание.
Тахов припомни, че общият бюджет по de minimis е 47,5 млн. лева, като той ще бъде разпределен поравно между секторите "Животновъдство" и "Растениевъдство".
След като приключи приемът на заявления, ще бъдат изчислени ставките, а помощта ще бъде изплатена в максимално кратки срокове.
По схемата "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" подпомагането е с общ бюджет 426 млн. лева, разпределени 204 млн. лева за животновъдство и 222 млн. лева за растениевъдство, като до момента са изплатени 381,719 млн. лм.а – 183 225 560 лв. в животновъдство и 198,494 млн. лв. в растениевъдство. Остатъкът е 44,280 млн. лв.
За доплащане до новия таван от 280 хил. евро на бенефициенти, които са достигнали тавана от 250 хил. евро, ще ни трябват 5 млн. лв., посочи изпълнителният директор на ДФЗ. За останалите над 39 млн. лв. Управителният съвет на ДФЗ ще реши на кого да бъдат изплатени. Заявители са общо 35-36 хил., от които 92 са достигнали тавана. При новия таван от 280 хил. евро достигналите го ще бъдат 81.
Тахов увери, че след пренотификация доплащането ще се извърши в най-кратък срок – в рамките на седмица.
Той уведоми членовете на комисията, че заедно с министъра на земеделието и храните Кирил Вътев са провели онлайн среща с европейския комисар по земеделието Януш Войчеховски във връзка с Временната рамка за държавна помощ по отношение на руската агресия в Украйна. Основната тема на разговора е било искането на българската страна за премахването на тавана на държавната помощ. Изпълнителният директор на ДФЗ е обяснил на еврокомисаря разликата в подпомагането в други държави-членки, където това става на стопанство, а в България е на глава животно и на хектар площ. Той е уточнил, че поради тази причина още през 2022 г. някои стопанства достигнаха определения таван на помощта.