Европейските лидери подписаха споразумение за по-задълбочени отношения с Украйна в знак на подкрепа към Киев, след като Русия анексира Крим. Това стана няколко часа, след като ЕС увеличи броя на лицата, върху които са наложени санкции заради кризата на полуострова.
През ноември Виктор Янукович изостави т.нар. „споразумение за асоцииране“, което доведе до масови протести в Киев, свалянето му от власт и окупирането на Крим от руски военни части.
Споразумението има за цел да даде на премиера Арсений Яценюк политическа и икономическа подкрепа. Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че то признава желанието на украинския народ да живее в страна, управлявана от ценности, демокрация и върховенство на закона.
От своя страна Яценюк изрази убедеността си, че ЕС „ще говори с единен и силен глас в подкрепа на Украйна“. По думите му единственият начин да се спре Русия е да бъдат наложени реални икономически санкции.
Важно е да се има предвид, че сключената в Брюксел сделка не е цялостното споразумение, което Янукович отказа през ноември, тъй като много от частите не са включени. Очаква се те да бъдат договорени през май след провеждането на президентските избори в Киев.
Тогава ще бъде сключено и споразумение по най-чувствителната част от отношенията между Украйна и ЕС, а именно интеграцията в сферата на търговията.
Европейските лидери потвърдиха обаче, че останалата част от споразумението за асоцииране ще бъде подписана след изборите, а подобни сделки е възможно да бъдат сключени и с други страни от бившия Съветски блок, в това число Грузия и Молдова.
Припомняме, че в по-рано Европейския съвет реши да увеличи списъка с лицата, спрямо които са наложени визови ограничения и замразяване на активите, с още 12. Лидерите обаче се въздържаха да инициират икономически и търговски санкции спрямо Русия.