Снимка: Corbis.com
3 документа подписа днес българското правителство с финансиращи институции.
Рамково и Финансово споразумение за изпълнение на инициативата JEREMIE в България бяха подписани с Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). Инициативата JEREMIE е разработена съвместно от ЕИФ и Европейската комисия с цел да финансират разходите за операции в подкрепа на инструменти за финансов инжинеринг за малки и средни предприятия (МСП), като фондове за рисков капитал, гаранционни фондове и фондове за микрофинансиране, подпомагащи достъпа на МСП до капитал за развитие. Споразуменията ще осигурят кредитен ресурс за близо 400 млн. лева на българския бизнес.
Подписи под документите поставиха министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и Ричард Пели, главен изпълнителен директор на Фонда. На подписването присъстваха още Дирк Анер, генерален директор на Главна дирекция "Регионална политика" на ЕК, вицепремиерът Меглена Плугчиева, ръководителят на ЕК у нас Зинаида Златанова и др.
Подписването на споразуменията е свързано с изпълнението на приоритетна Oс 3: "Финансови ресурси за развитие на предприятия" на ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика".
След подписването Петър Димитров определи споразуменията като важна антикризисна мярка, която ще осигури достъпни условия за кредитиране на малките и средните предприятия, които по различни причини имат затруднен достъп до финансиране.
Вицепремиерът Меглена Плугчиева пък подписа Меморандум за разбирателство с Европейската инвестиционна банка по Съвместната европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони (JESSICA). От страна на Банката меморандумът беше подписан от вицепрезидента Матиас Колац-Анен. Инициативата JESSICA е от компетенциите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и ще бъде реализирана от Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие" (ОПРР). Тя олицетворява новия подход за подпомагане на устойчивото и интегрирано градско развитие чрез Структурните фондове на ЕС. По линия на тази финансова инициатива, чрез ОПРР биха могли да бъдат финансирани иновативни проекти, които са част от интегриран план за устойчиво градско развитие и имат потенциал да възвърнат вложения в тях ресурс.
Дейността се осъществява в сътрудничество с Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ). В съответствие с новите процедури държавите-членки получават възможност да усвоят част от безвъзмездната помощ от ЕС (Структурните фондове), като извършват инвестиции с възстановима стойност по линия на проекти, които са част от интегриран план за устойчиво развитие на градските райони. Тези инвестиции, които могат да бъдат под формата на дялово участие, заеми или гаранции, достигат до проектите чрез Фондове за градско развитие и при необходимост чрез Холдингови фондовe. През последните 5 години ЕИБ е отпуснала заеми, в размер на почти 30 млрд. евро за градски транспорт и проекти за обновяване на градската инфраструктура. Повече подробности за JESSICA може да видите в прикачения pdf документ след статията.
"Споразумението е резултат от сложни преговори, които българската страна води в продължение на повече от една година", подчерта Меглена Плугчиева и изрази надежда, че Народното събрание в максимално кратки срокове ще ратифицира документа.