Американци настояват президентът на САЩ Доналд Тръмп да обяви финансиста Джордж Сорос за терорист. Петиция с това искане се появи на сайта на Белия дом.
В текста на петицията се казва, че „Джордж Сорос многократно се е опитвал да дестабилизира ситуацията в САЩ и е водил антиамериканска политика”, съобщава БГНЕС.
Във връзка с това авторите на петицията настояват федералното правителство и министерството на правосъдието незабавно да обявят Сорос и членове на неговата организация за терористи” и да „изземат цялото му лично имущество и активи в рамките на Закона за конфискация на гражданско имущество”.
До момента петицията е подписана от повече от 70 000 души. За да бъде взета под внимание от Белия дом, петицията трябва да събере още 50 000 подписа до 19 септември.
Джордж Сорос е американски финансист и инвеститор, чиято дейност предизвиква нееднозначни отзиви. За милиардера често се говори като за финансов спекулант. За почти 40 години съществуване компанията на Сорос Quantum е спечелила рекордните за хеджфондове 35 млрд. долара.
Сорос е основател и ръководител на хеджфонда Soros Fund Management и е един от най-богатите хора в света. По данни на сп. „Форбс” състоянието му възлиза на около 25 млрд долара. През февруари Си Ен Ен съобщи, че той е дал 6 млн. долара за предизборната кампания на Хилари Клинтън. През 2008 той активно подкрепяше президентските амбиции на тогавашния сенатор Барак Обама.
Само от ипотечната криза в САЩ финансистът за две години спечели около 1 млрд долара. Обвиняват го също в организиране на финансовата криза във Великобритания. На 16 септември 1992 понижението на курса на британския паунд му носи около 1 милиард долара.
Сорос е подозиран и в политически манипулации. В предишната петиция срещу него, публикувана на сайта на Белия дом през януари, се казваше, че той подкопава основите на демокрацията като лобира за свои кандидати на изборите. Милиардерът е обвиняван и в организиране на смяна на властта в редица държави, по-конкретно за „оранжевата” революция в Украйна през 2004 и за Евромайдана през 2013. По информация на сайта на фонда на Сорос, за „демократичното развитие” на страните от Източна Европа и в бившия СССР през последните 33 години се били отделени 1,6 млрд. долара.
По-рано остра критика срещу дейността на финансиста отправи Унгария, след като Сорос критикува правителството в Будапеща заради отказа му да приеме мюсюлмански бежанци.
По улиците на унгарската столица се появиха плакати с искане финансистът да не се меси във вътрешните работи на страната.
По-късно към критиките се присъедини и Израел. „Този човек многократно се е опитвал да дестабилизира демократично избраното правителство на Израел като подкрепя различни организации, които разпространяват лъжи срещу еврейската държава и се опитват да я лишат от право на самозащита”, заяви израелското външно министерство. Израел е обвинявал Сорос и в съмнителни инвестиции в организации, враждебни на държавата, и в опити да повлияе на избори.