Последният скандал с подслушан разговор на премиера се следи и обсъжда широко сред обществото. 75% отговарят с "по-скоро да" на въпрос дали са запознати със случая на изнесен разговор на премиера Борисов с шефа на митниците Ваньо Танов.
50% от респондентите твърдят, че са обсъждали въпроса със семейство, колеги или приятели. Данните са от експресно телефонно проучване, проведено "Галъп интернешънъл" сред 1000 души в столицата и градовете на страната.
Най-същественият факт е, че общественото мнение е разделено относно достоверността на записа - една трета от анкетираните смятат, че е истински, една трета - че по-скоро не е, а останалите се колебаят. Това всъщност е основният въпрос, който определя оценките и по който обществото не се е определило все още.
Съответно, общественото мнение е разделено и объркано и в оценките си дали записът доказва, че премиерът Борисов е виновен в незаконно покровителство на бизнесмена Мишо Бирата. 32% отговарят "по-скоро да", 34% - "по-скоро не", а други 34% не могат да преценят. Все пак, 14% вече твърдят, че след скандала са престанали да подкрепят Борисов.
Според 55% от анкетираните може да се говори за криза в управлението, срещу 29%, за които това не е така.
Всичко това означава, преди всичко, че скандалът още не е приключил, но вече се отразява негативно на подкрепата за премиера Борисов.
Резултатите от експресното телефонно проучване попадат в контекста на по-общи нагласи и оценки за тенденциите в управлението, видими в данните за януари от ежемесечното национално представително проучване на "Галъп", проведено по метода на прякото стандартизирано интервю сред 1010 пълнолетни граждани на страната между 5 - 11 януари 2011 г.
31% смятат, че правителството на ГЕРБ ще се справи с кризата в икономиката и държавните финанси, докато 44% са на обратното мнение.
54% са на мнение, че действията на управляващите са непредвидими - днес едно, утре друго, а резултати няма", 33% не са съгласни с това мнение.
38% са на мнение, че управлението на ГЕРБ като цяло е по-скоро неуспешно, при 29%, които го считат за успешно. Негативните оценки са се удвоили в сравнение с януари 2010 г. .
33% считат, че Цветан Цветанов не е достатъчно честен и почтен човек, за да се бори с престъпността, срещу 31% , които са на обратното мнение, и 37% колебаещи се.
На твърдението „Все повече става ясно, че и в ГЕРБ се преследват главно лични интереси и има корупция" 42% отговарят с „да", а 28% с „не". Мнозинството - 53%- считат, че МВР злоупотребява с
подслушването и употребата на други разузнавателни средства.
В заключение, може със сигурност да се каже, че мнозинството българи не приемат практиката за масово подслушване и следене. Хората не са оттеглили подкрепата си за ГЕРБ и премиера Борисов. В същото време обаче, съмненията в успешността и почтеността на това управление се засилват трайно. По-нататъшното развитие на скандалите с подслушвания могат да наклонят везните в едната или другата посока.