Подуправителят на БНБ и шеф на управление "Емисионно" Мартин Заимов е подал оставка

20.02.2003 | 12:27
по статията работи: econ.bg
Очаква се оставката да бъде съобщена пред членовете на управителния съвет на БНБ в четвъртък

 

Подуправителят на БНБ и шеф на управление "Емисионно" Мартин Заимов е подал оставка. В сряда той е информирал за решението си управителя на централната банка Светослав Гаврийски. Очаква се оставката да бъде съобщена пред членовете на управителния съвет на БНБ в четвъртък.

Новината беше потвърдена и от самия Заимов, който мотивира решението си с оферта от Пощенска банка, получена в последните дни. Той допълни, че е предпочел да напусне поста си веднага, за да не бъде упрекнат в конфликт на интереси. От самата "Пощенска" също потвърдиха информацията, че шефът на валутния борд ще заеме поста главен изпълнителен директор на банката.

Мартин Заимов пое управление "Емисионно" в централната банка през юни 1997 г. Това става веднага след приемането на Закона за БНБ, с който беше въведен принципът на валутния борд.

Чисто технически оставката на Заимов би трябвало да бъде гласувана от органа, който го е избрал на този пост - Народното събрание. При въвеждането на борда беше решено мандатите на членовете на управителния съвет да бъдат с различна продължителност. Идеята беше да се осигури стъпаловидната им смяна, което да гарантира приемственост в управлението на централната банка. Тогава беше преценено, че началникът на управление "Емисионно", който управлява валутните резерви на България, носи равна отговорност с тази на управителя и затова за тези два поста бяха определени най-дълги мандати - по шест години.

Ако се следваше нормалната процедура, трябваше наследниците на Мартин Заимов и управителя Светослав Гаврийски да бъдат избрани през юни, когато изтичат мандатите им. С изненадващата оставка се създава доста сложна ситуация, тъй като парламентът ще трябва да избере нов подуправител. По закон обаче приемникът на Заимов няма право на нов шестгодишен мандат, а ще трябва да довърши неговия. Малко вероятно е да се намери достоен кандидат за поста, който да се съгласи да оглави "Емисионното" само за четири месеца. По-вероятно е изборът на наследник за поста да бъде обвързан с ангажимент за удължаване на мандата след юни, коментираха банкови юристи.

Като първи "шеф на валутния борд" Заимов има голяма заслуга за успешното налагане на новите финансови правила. Под негово ръководство през 1999 г. беше извършена деноминация на лева. Отпадането на трите нули облекчи значително паричното обращение.

Втората част от мандата на Заимов ще се запомни със затварянето на клоновете на БНБ в Хасково, Бургас, Русе и Враца и оттеглянето на банката от касовата дейност. В актива на шефа на "Емисионно" също е решението половината от златния резерв на страната да бъде изваден от трезорите на БНБ и да бъде даден на депозити в Лондон. 

Информация на Investor.bg.

ECON.BG

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...