Голяма част от фирмите в областта на енергетиката изразяват сериозни опасения по отношение на новия модел на ценообразуване, който предвижда 5% поевтиняване на тока. За това алармират от КНСБ и КТ "Подкрепа".
Моделът на ценообразуване предполага задължително и дългосрочно изкупуване от страна на НЕК на най-скъпата енергия – от ВЕИ, когенерации и от двете американски централи в Маришкия въгледобивен басейн. Останалите централи ще трябва да реализират голяма част от произведения ток на свободния пазар - в страната и извън нея. Това е свързано с рискове в зависимост от себестойността на произвеждания ток, независимо от намаляване на цената за пренос на електроенергия.
Миньорите се притесняват, че централите, които са затруднени да реализират произвеждания от тях ток, ще изкупуват по-малко въглища, което ще доведе до съкращения и орязване на работни заплати и социални придобивки. Поради същите причини, горепосочените централи се опасяват от влошаване на финансовото си състояние, съкращения и посягане върху работните заплати.
Редица енергийни дружества, в това число и електроразпределителните предприятия, смятат, че тенденцията към поевтиняване на тока ще има тежки последствия върху енергийния сектор. Стремежът към намаляване цените на тока не трябва да е самоцелен, а трябва да се вземе под внимание отражението на мярката върху енергийния сектор, отчитат синдикатите. Големите и средните фирми потребители, особено тези, които са енергоемки, не знаят какво да очакват по отношение на цените на тока на свободния пазар.
Изключително сериозен е и проблемът с високата задлъжнялост на НЕК и опасенията от по-нататъшното ѝ увеличаване. Расте задлъжнялостта между фирмите в енергийния сектор. Вече има опасения от фалити.
КТ „Подкрепа” обсъди проблемите в областта на енергетиката на среща с ръководството на парламентарната група на ГЕРБ, а КНСБ – на срещи с ръководствата на парламентарните групи на ГЕРБ, БСП и ДПС, които се състояха по повод актуализацията на Бюджет 2013 г.
Двата синдиката ще организират още в първите дни на септември широкообхватна дискусия по темата "Енергетика”. В нея ще бъдат поканени да вземат участие депутати от парламентарно представените партии, отговорни представители от МИЕ и ДКЕВР, работодатели и синдикалисти от енергийния сектор, индустриални фирми, представители на граждански организации. На срещите ще се обсъдят първите ефекти от новите енергийни цени и новия модел на ценообразуване. Изготвянето на оздравителен план за енергетиката е крайно необходимо и не търпи отлагане, единодушни са синдикатите.