Ценовият ръст на суровините на международните пазари, който обхвана стоки от желязната руда до златото, ще се забави, а стойността на медта и алуминия ще спадне с до 20%, прогнозира анализаторът от Goldman Sachs Group Джефри Къри в доклад на институцията, предаде Bloomberg. Според него причината е, че всяко покачване на цените на суровините ще доведе до ръст на предлагането, тъй като повече компании ще навлязат на пазара, което ще действа като пазарен таван на цените на суровините.
От банката запазиха мечешката си прогноза за цената на златото и изтъкнаха, че покачването на цената на желязната руда ще се окаже временно, докато стойността на петрола ще се движи в границите между 20 и 40 долара за барел. „Високите цени могат да бъдат поддържани изключително трудно“, посочват анализаторите в доклада. „Но този урок може да се научи само чрез фалстартове“, изтъкват още те.
Желязната руда се присъедини към групата на суровините, чиято цена се покачи в понеделник. Тя поскъпна с 19%, след като регулаторите в Китай изтъкнаха, че са готови да стимулират икономическия растеж. Така желязото последва медта, която поскъпна до над 5000 долара за тон в петък. Същевременно петролът се изкачи до най-високата си стойност от декември, а цената на златото е най-висока от последната година.
Цената на желязната руда нарасна в резултат на покачването на цената на стоманата, тъй като скоро строителният сезон в Китай ще започне, смятат аналзиаторите от банката. Така рудата поскъпна с най-бързия си темп на дневна основа от 2009 г.. „Физическият спад на предлагането на стоманата може да бъде запълнен лесно, а новото понижение на марджовете вероятно отново ще създаде натиск върху цените на желязната руда“, твърдя аналзиаторите, според които желязото ще достигне цена от 35 долара за тон към края на годината. „Пазарните фундаменти не са се променили, а сегашният ръст на цените е просто кратък епизод преди намаляването на производството, при което добивът от скъпите мине ще трябва да бъде изместен от този в евтините“, се посочва в доклада.