България е използвала по-малко от половин процент от средствата, предвидени във Фонда за наука и иновации. Страната ни е и на едно от последните места в Европа по усвояване на пари в тази област.
Сред основните причини затова е голямата административна тежест. Очаква се тя да бъде намалена през следващия програмен период.
Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН е сред отличниците в България и се нарежда на второ място по активност след Софийския университет. Въпреки доброто представяне, Институтът има постоянни трудности. Парите не стигат, а държавата бави задължителното съфинансиране на проектите от Фонд "Научни изследвания", информира bTV.
Успехът при кандидатстване у нас е 15% при средно за Европейския съюз 20%.
Бюджетът на Седмата рамкова програма през изминалите 6 години беше 50 млрд. евро, а тази на наследникът й - Хоризонт 2020, ще бъде с 20 млрд. евро повече. С увеличението на парите ще се осигури и по-високо заплащане за учените от Централна и Източна Европа. Досега възнагражденията им бяха в пъти по-малко от парите за колегите им на запад.