Политици от всякакъв цвят са получавали право на строеж в Царево като крайно нуждаещи се, съобщава в заглавната статия на днешния си брой вестник "Сега", позовавайки се на Закона за достъп до информация. От 2001 г. до днес в Царево са гласувани над 200 сделки за отстъпено право на строеж. Само на едно заседание - на 20.12.2006, съветниците са одобрили 54 сделки.
Лидерът на ГЕРБ в Царево Евгени Николов е получил през 2004 г. право на строеж върху терен от 275 кв. м, като е платил на общината скромните 2596 лв. "Не отричам и не виждам проблем. А и по времето, когато съм получил терена, не съм бил лидер на ГЕРБ", обясни Николов вчера.
Кметът на Царево Петко Арнаудов (БСП) заяви, че нямало как да не услужи на Николов, тъй като бил млад зъбен специалист и ценен кадър за общината. "Както виждате, давал съм и на враговете си. Той ни заплаши, че ако не получи терена, ще напусне Царево. А ние имаме нужда от специалисти като него. Затова му дадох. Обеща на общинската земя да изгради зъботехническа лаборатория. Ама наместо това си вдигна нещо като хотел", каза кметът. Арнаудов допълни, че бил силно изненадан, когато тези дни шефът на ГЕРБ в Царево излязъл с декларация срещу него именно по проблемите със заменките: "Отидох при него и го попитах: Генчо, мойто момче, не ти ли е неудобно да ме критикуваш точно за терените? А той ми отговори, че нямало как, задължавали го от централата." Самият Николов се защити, че другите, които са получавали общински площи, ги били препродавали, а той поне е задържал терена за себе си. Освен това през 2004 г. наистина се чувствал крайно нуждаещ се, защото живеел при родителите си. Новата къща издигнал с брат си.
В графата "крайно нуждаеща се" се оказа и Мария Гърланова - дъщеря на лидера на "Атака" в Царево Тодор Гърланов. Тя се е сдобила с право на строеж върху терен от 485 кв. м за 2289 лв. В декларацията, с която е поискала земята, Гърланова твърдяла, че семейството й няма други имоти. "След като й връчихме терена обаче, узнахме, че те са попълнили невярна декларация и в действителност не са крайно нуждаещи се. Веднага заведохме дело да си върнем обратно терена, но го загубихме", каза Арнаудов.
Шефът на "Атака" заяви, че медиите нарочно го атакували сега с този терен, защото били приятели с кмета на Царево. "Разбира се, че беше нуждаеща се. Ние живеехме няколко семейства под един покрив. Но сега съм решил да върна терена, защото и дела водихме, но само врява се вдига около него", каза Гърланов.
С общински земи в Царево са се облажили и хора от останалите основни партии. Бившата лидерка на СДС в градчето Валентина Василева е получила 486 кв. м пак като крайно нуждаеща се. Оттогава тя напуска поста си в СДС и започва работа като началник-отдел в оглавяваната от БСП община. Там работи и до днес. Общинският съветник от БСП в Царево Яни Янев е взел по същата схема 360 кв. м. С терени са се сдобили и двете дъщери на бившия кмет на Царево от БСП Стоян Йовнов.
Сегашният кмет Арнаудов се оправда, че семейство Йовнови наистина били в тежко откъм имоти положение. "Мога да ви заведа у тях, за да видите колко на тясно живеят хората", каза Арнаудов.
Очакване
Правосъдният министър Маргарита Попова очаква оставки след скандала с магистратските роднини, получили право на строеж в Приморско като крайно нуждаещи се. "Трябва да се научим, както нашите колеги в Западна Европа правят, когато има проблем, противоречащ на морала, когато обществото укорява определена постъпка, ние да имаме културата, инстинкта и стереотипа да се извиним пред обществото и да коригираме своето поведение чрез оставки", коментира тя. Шефката на Инспектора към ВСС Ана Караиванова вчера реагира остро на идеята службите да отсяват кой сред магистратите е нравствен и им препоръча да разследват престъпления. "Полицията ли е само нравствена", запита тя по повод думите на правосъдния министър, че по новия Закон за съдебната власт трябва да има измерване на нравствените качества на хората от правораздаването.
На съд
Регионалното министерство ще съди община Царево заради издадените строителни разрешителни и подробни устройствени планове в района на плаж "Корал", съобщиха от ведомството. Така тези строежи стават незаконни. Този месец стана ясно, че община Царево е издала три подробни устройствени плана (ПУП) за застрояване на терени в съседство на плажа, без да уведоми строителното министерство. По закон това е задължително, защото плажът е държавна собственост, а според строителния закон за всеки ПУП се иска съгласие на съседа.