Политическата нестабилност в Европа уплаши държавните инвестиционни фондове

14.07.2017 | 12:10
по статията работи: Econ.bg
Политическата нестабилност в Европа уплаши държавните инвестиционни фондове

Политическата нестабилност в Европа допринася за големия спад на инвестициите на държавните инвестиционни фондове през миналата година. Инвеститорите от Азия и Близкия Изток се опасяват от „опарване“, показват резултатите от проучване на италианския университет Bocconi, цитирано от Financial Times.

Проучването обхваща дейността на 38 суверенни фонда по целия свят.

Стойността на европейските сделки, осъществени от суверенни инвеститори, се понижава до 7,2 млрд. долара през миналата година. За сравнение, през 2015 г. обемът достига 16,2 млрд. долара. Преди пет години пък обемът е бил 30 млрд. долара.

Великобритания, която е най-големият целеви пазар за такива чуждестранни инвеститори в Европа, отчита най-ниската точка за десетилетие – 555 млн. долара. За сравнение, преди пет години обемите отчитат ръст от 11,8 млрд. долара. Това донякъде се обяснява и със срива на обменния курс на паунда на валутните пазари след референдума за напускането на Европейския съюз.

Вместо към Великобритания, държавните инвестиционни фондове се обръщат към САЩ, дори и след победата на Доналд Тръмп на изборите през ноември 2016 г. С инвестиции в размер на 14,9 млрд. долара това е най-активният пазар за суверенните фондове през миналата година.

Данните сочат още, че Сингапур е най-големият източник на инвестиции. Суверенните фондове GIC и Temasek са осъществили общо 62 сделки по света на стойност почти 18 млрд. долара. Това представлява 39% от всички сделки и 45% от инвестиционната им стойност.

Резултатите от изследването сочат още, че 2016 г. е първата година, в която Европа не е най-популярната дестинация за инвестиции на държавните фондове. Според изследователите спадът се обяснява с редица фактори, включително бавния икономически растеж, проблемите със сигурността заради терористичните атаки, несигурността около Brexit и като цяло политическата нестабилност.

Резултатите са в ярък контраст с оценката на някои ръководители на частни капиталови инструменти, според които Brexit и политическите катаклизми в някои страни нямат особен ефект върху сделките. Държавните инвестиционни фондове обаче работят по по-сложни инвестиционни стратегии./investor.bg/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...