В условията на удължен бюджет общините не знаят как ще харчат капиталовата субсидия. "София се справя добре с бюджета си през последните години. Заради липсата на национален бюджет за 2023 г. ще работим с този за 2022 г., за което е създадена необходимата организацията. Недофинансирани дейности няма да има. За поредна година няма да има промяна в данъците", заяви зам.-кметът на София Дончо Барбалов в ефира на "България сутрин".
По думите му Столичната община ще направи всичко възможно, за да запази качеството на предлаганите през 2022 г. услуги и да осигури ресурс за финансиране на основните инвестиционни проекти на общината.
"В резултат на целия екип беше запазено финансирането за третата линия на метрото в Плана за възстановяване и устойчивост", отбеляза Барбалов.
Гостът подчерта, че през последните години разходите за градския транспорт са нараснали значително. "Парите, които общината даваше, до преди 2-3 години бяха в размер на 95 млн. лв. годишно, а за миналата са 176 млн. лв. Това са около половината от данъчните приходи на общината", констатира зам.-кметът.
Барбалов коментира и разходите за гориво за градския транспорт.
"През последните години токът нарасна три пъти, няма компенсация за природния газ, а голяма част от автобусите се движат на такъв. Всичко това натоварва транспортните ни дружества", посочи той, като допълни, че все пак заплатите в сектора са били увеличени.
Във връзка с нововъведенията в системата на градския транспорт Барбалов подчерта пред Bulgaria ON AIR, че се очакват допълнителни приходи.
"От втората половината на 2022 г. наблюдаваме връщане на хората в градския транспорт. Получи се недобра комуникация от страна на ЦГМ за промените в различните видове превозни документи. Нищо фатално не се е случило. Ако се подходи отговорно към проблемите - може да се намерят решения", категоричен бе той.
Барбалов увери още, че доставката на газ за "Топлофикация - София" е гарантирана.
"Безпокои ни финансовото състояние на дружеството. Средната цена, на която "Топлофикация" купува природен газ, е 151 лв. Цената на топлинната енергия обаче е 108 лв. От продажба на топлинна енергия дружеството губи", смята зам.-кметът. Той изрази становището си, че разликата би могла да бъде компенсирана с производство на повече електрическа енергия.