Управителният съвет на Европейския фонд за демокрация (ЕФД) проведе второто си заседание с участието на Върховния представител на Европейския съюз по външни работи и политиката на сигурност Катрин Аштън и еврокомисаря по разширяване и политика на съседство Щефан Фюле.
Фюле посочи, че "драматичните промени в съседните ни страни показват колко необходима и навременна е тази инициатива. Добавената стойност на ЕФД е, че дава възможност бързо и адекватно да реагира на събитията и да оказва с реална финансова помощ за хора и организации, които получават недостатъчно или по-трудно средства по досега съществуващите финансови инструменти на ЕС", подчерта още комисарят.
Фондът има за цел да работи в защита на човешките права, независимите медии, ще подкрепя процесите на създаване на нови институции и изграждане на административен капацитет в страните-бенефициенти.
Управителният съвет на ЕФД, в който като представител на Европейския парламент участва и българският евродепутат Кристиан Вигенин, единодушно избра за изпълнителен директор Йежи Помяновски от Полша, чиято задача ще бъде да ръководи практическата работа на Фонда. Членовете на УС обсъдиха в детайли насоките и приоритетите на ЕФД и приеха формално мандата за дейността му.
"С избирането на изпълнителен директор ЕФД направи важна крачка към окончателното си структуриране. Време е подготвителната
работа да завърши и фондът да започне реална дейност",
коментира Вигенин резултатите от заседанието.
По думите му приетият мандат на фонда дава ясни параметри за бъдещата дейност. "Участието на двамата еврокомисари в днешното заседание е доказателство за високите очаквания към нас, амбицията ни е да ги оправдаем", каза още българският евродепутат.
Идеята за създаването на Европейския фонд за демокрация като съвместен политически проект на ЕС и неговите страни-членки се споменава за първи път през май 2011 в прегледа на Европейската комисия на Политиката на съседство, обясняват от пресцентъра на българския евродепутат Кристиан Вигенин.
След като проектът е доразвит в доклад на Европейския парламент (ЕП) и параметрите на дейността му са очертани най-общо, ЕФД бе официално основан като неправителствена организация през октомври 2012 със собствен правилник и управителни органи. Целта на ЕФД е да подпомага чрез директна финансова помощ активисти и организации, които се борят за демократизация в съседните на ЕС страни на Юг и на Изток. Основни донори са ЕК и държавите-членки на ЕС, като първоначалните средства, заявени досега за бюджета на Фонда, достигат 14 млн. евро.
"Най-сетне се сбъдна една мечта", заяви Катрин Аштън в началото на обръщението си. "ЕФД е независима организация, в която има представители на всички държави-членки на ЕС, както и на гражданското общество. Можем да предложим толкова много - не само опит, но и финансова подкрепа на тези, които се борят за демокрация, мир, свобода", допълни тя.