Поредният парламент отива в историята без да свърши нищо важно

15.08.2024 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Народните представители избраха да се занимават с безпредметни изслушвания на министри, а малкото приети закони бяха или технически промени на действащи разпоредби, или насочени към електорална мобилизация
Поредният парламент отива в историята без да свърши нищо важно
Снимка: БГНЕС

След ден 50-ото Народно събрание ще излезе в лятна ваканция, която по план трябва да бъде прекъсната само веднъж - за клетвата на служебното правителство. В началото на септември депутатите ще се върнат за кратко в пленарната зала преди отново да излязат в отпуска заради поредната предизборната кампания.

Така - освен ако не настъпят неочаквания събития или драматични промени в нагласите - до края на парламента остават едва десетина заседания. А равносметката за тримесечния му живот е тъжна: докато се търсеха формули за управление, а парламентарни групи се разцепваха, наближаващите предсрочни избори изцяло минираха възможността да бъде свършена някаква съществена законодателна работа.

Народните представители избраха да се занимават с безпредметни изслушвания на министри, а малкото приети закони бяха или технически промени на действащи разпоредби, или насочени към електорална мобилизация - като закона по руски образец, с който държавата определи какво е нетрадиционна сексуална ориентация.

"Това Народно събрание има още какво да свърши, но вместо това се търсят хлъзгави точици в дневния ред, които да имитират някаква дейност. Идваме и си тръгваме, без да сме свършили нещо особено" - думите, с които депутатът Ивайло Вълчев ("Има такъв народ") преди няколко месеца описа последните дни на 49-ото Народно събрание, важат и за действащия парламент.

Неофициални разговори с депутати показаха, че се очертава и този път извън вниманието на законодателния орган да останат ключовите реформи, които ще отпушат плащанията по европейския План за възстановяване и устойчивост, а също и поправките в Закона за съдебната власт, ограничаващи назначенията от членове на Висшия съдебен съвет с изтекъл или изтичащ мандат.

Без никакви изненади няма да се прави и опит за попълване на над 90-те позиции във важни държавни органи, на които още стоят хора с изтекли преди няколко години мандати.

В последния ден преди ваканцията депутатите ще обсъждат промени в Закона за околната среда, предвиждащи да отпадне възможността за обжалване на втора инстанция по дела срещу оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на големи проекти от национално значение. Ще направят евродопълнения в закона за независимия финансов одит и ще попълват съставите на парламентарни делегации в международни организации. Както стана правило в последните години, преди избори ще бъдат дискутирани и промени в социалните закони - за личната помощ и за помощите за деца.

Обсъждането на внесените от "Продължаваме промяната - Демократична България" проекторешения за процедура по отстраняването на шефа на Антикорупционната комисия Антон Славчев и за избор на еврокомисар от парламента, по всяка вероятност ще останат за септември.

От откриването на този парламент до днес основен фокус на депутатите са изслушванията на министри. Те бяха питани за всичко - от въпроси за енергетиката и Плана за възстановяване и устойчивост, до шума от мотоциклети.

В законодателен план също нямаше изненади - минаха безспорни промени в Кодекса за труда, Законът за приемане на еврото, както и някои от ключовите текстове за отбрана. Нагласите са това да бъде линията на поведение до края.

За сметка на това ударно минаха промените в Закона за училищното и предучилищното образование, предложени от "Възраждане". Прокремълската националистическа партия за втори път се опита да прокара подобни текстове, но този път те бяха одобрени на две четения в рамките на едно пленарно заседание. В закон беше записано определение за "нетрадиционната сексуална ориентация" и беше забранена "пропагандата" ѝ в училищата, макар за съществуването ѝ да не бяха дадени доказателства.

И този парламент не успя да придвижи и една от реформите в плана, като неофициално депутати вече коментират, че българският план ще се провали, ако не се случи чудо.

В началото на миналата седмица парламентът проведе две изслушвания за изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост на служебния финансов министър Людмила Петкова - първо в комисията по европейските въпроси, а след това и в пленарна зала. Така в рамките на два дни пред депутатите беше изрично казано, че ако България не завърши реформите за втория транш, то част от сумата ще бъде загубена.

Второто плащане, за което България изпрати искане през октомври 2023 г., е от 1.27 млрд. лева. Сумата е заложена в приходната част на бюджета за 2024 г.

Министърът отказа да прогнозира каква част от сумата може да бъде загубена, докато предшественикът ѝ на поста и настоящ депутат Асен Василев ("Продължаваме промяната") заяви, че става дума за 1 млрд. лв. Ден по-късно парламентът бламира за пореден път опит да се приемат част от нужните реформи: Закона за лицата, подаващи сигнали, Закона за несъстоятелност на физическите лица (по-познат като закона за личния фалит), приемането на процедурни правила за избор на членове на антикорупционната комисия, приемане на пътна карта за климатична неутралност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...