Поскъпването на парното и топлата вода да се атакува в съда, призова омбудсманът

05.04.2017 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Ако по-високите цени на парното и топлата вода бъдат окончателно приети, омбудсманът се закани да подкрепи всички протестиращи срещу промените
Поскъпването на парното и топлата вода да се атакува в съда, призова омбудсманът
Снимка: БГНЕС

Гражданите са гневни, защото никой не обяснява по разбираем начин защо се налага това шоково увеличение. Според мен то е необяснимо. Когато цената на природния газ падаше, тогава Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обясняваше, че няма пряка връзка между нея и тази на парното и топлата вода. Това коментира в сутрешния блок на Нова телевизия омбудсманът Мая Манолова по повод шоковото поскъпване на парното и топлата вода с между 18 и 38 процента.

„През последните две години намалението на природния газ е в рамките на близо 87%. Приемаме, че разходите на природен газ в топлото са между 52 и 57%, както твърди КЕВР. Това означава, че парното би трябвало да поевтинее по време на намалението с 49%. Само че то намаля с 21% - тоест има един буфер от 27%. Обяснението на КЕВР беше, че този буфер ще бъде ползван, когато природният газ тръгне нагоре", обясни Манолова.

Тя би приела, че има някаква целенасочена политика за да бъде подкрепена „Топлофикация-София", но по думите на Манолова загубите, които дружеството трупа и се оставят такива буфери е впечатляващо.

Тя категорично заяви, че регулаторът запушва дупки в енергийни дружества от джобовете на гражданите.

„Въпросът е как и в чий интерес работи КЕВР. Тя трябва да работи публично и прозрачно. Тоест трябва да е ясно защо вдига цената на природния газ с 30%, като с 15% е на световните пазари. Трябва да обясни защо вдига парното и топлата вода, при положение че е оставила буфер в размер на 27%. КЕВР трябва да съблюдава баланс между интересите на потребителите и на енергийните дружества. В момента имаме диктатура на бюрокрацията в лицето на КЕВР - те работят изцяло за силните на деня", заяви Мая Манолова.

Ако по-високите цени на парното и топлата вода бъдат окончателно приети, омбудсманът се закани да подкрепи всички протестиращи срещу промените. Така жалбите им ще стигнат до съда, а именно там Манолова се надява да се изясни причината за поскъпването.

Против увеличението на природния газ и респективно на парното и топлата вода се обявиха и двете най-големи партии - ГЕРБ и БСП.

От левицата настоява КЕВР да отмени решението си и да се мине по законовия ред с обществено обсъждане на предлаганото увеличение. Според Корнелия Нинова, в последните месеци комисията е изпълнявала политическа поръчка на ГЕРБ и през цялата кампания въпросът с увеличението се е крил и отлагал. На свой ред на специална пресконференция от ГЕРБ заявиха, че те също са против близо 30-процентния скок на цената на газа. Според тях, от БСП търсят политически дивиденти без да отчитат, че увеличението става по времето на служебния кабинет, който е техен.

„Апелирам към "Булгаргаз", към Министерство на енергетиката, към МС като принципал на "Булгаргаз" да обърнат внимание, да предприемат мерки и да потърсят резерви в дружеството. Резерви, които да дадат възможност да се анализира направеното от тях предложение за увеличаване на цената на природния газ", призова бившият енергиен министър от ГЕРБ Теменужка Петкова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...